Toeta

Värsked andmed Eesti karusloomafarmidest: tööstuse hääbumine jätkub

Värsked märtsikuised andmed Põllumajandus- ja Toiduametilt annavad kõigile loomasõpradele põhjust rõõmustamiseks – karusloomakasvatuse hääbumine Eestis jätkub ning tänaseks päevaks on alles vaid 5 väikest farmi – 4 väikest tšintšiljakasvandust ja 1 hobi-rebasekasvandus.

Kümne aastaga on loomade arv karusloomafarmides vähenenud Eestis 95%

Kui karusloomatööstuse tippajal nullindate algusest edasi kasvatati Eestis ca 200 000 looma, siis tänaseks on viies väikses farmis järele jäänud vaid 888 looma. Sinna hulka kuuluvad nii nahaloomad kui põhikarjaloomad. Karusloomafarmides kasvatavate loomade arv on olnud viimastel aastatel tugevas languses, mida on mõjutanud globaalse karusnahaturu madalseis, karusnahkade madal hind oksjonitel, tarbijateadlikkuse suurenemine karusloomafarmides toimuvast ning suur hulk riike, kes Euroopas karusloomafarmid keelustanud on või parasjagu seda arutamas.

Põhikarja loomade arv sept 2020 ja märts 2021 seisuga (tabelis ei kajastu nahaloomade arv)

2021. aasta märtsi seisuga kasvatatakse karusnaha saamise eesmärgil neljas farmis tšintšiljasid ning ühes farmis rebaseid. Rebaste arv on 58, mis on viimaste aastatega teinud meeletu languse. Viimase seitsme kuuga on loomade arv Eesti karusloomafarmides vähenenud viis korda.

Enamik nendest veel tegutsevatest farmidest on pensioniealiste omanike hobitegevus ning ilmselt plaanivad õige pea lõpetada nii turu ebasoodsa seisukorra kui ka farmi omanike ea tõttu.

Värske karusloomafarmide statistika toetab Riigikogus menetluses olevat karusloomafarmide keelustamise eelnõud

Olgugi, et värsked andmed Põllumajandus- ja Toiduametilt kinnitavad viimase aja tendentsi karusloomafarmide uste sulgemise ja tegevuse lõpetamise osas, on tööd veel palju, et karusloomad halvast elust, kitsast traatpuurist ja julmast hukkamisohust pääseksid ja tööstusharu tõelise lõpu Eestis leiaks.

Karusloomafarmide uste sulgemine aitab toetada ka keelustamise eelnõu arengut, sest võtab laualt maha olulise aregumendi – karusloomakasvatus ei paku enam tööd suurele hulgale inimestele ning seega ei kaasne selle seaduse vastu võtmisega tööjõule negatiivset mõju. Lisaks oleks see praegu valdkonnas töötavatele inimestele isegi kasulik, sest vaadates viimase ajal trende, sulgevad enamik neist lähiajal suure tõenäsosusega niikuinii uksed. Keelustamise jõustumisega kaasneks neile õigus toetustele ja üleminekumeetmetele – praegu lõpetavad nad tegevuse ilma selle eest riigilt midagi saamata.

Riigikogu on menetlemas karusloomafarmide keelustamist ning tegutseme Nähtamatutes Loomades täisjõul selle nimel, et eelnõu seaduseks jõustuks. Kohtume Riigikogu liikmete ja fraktsioonide ning ministritega ning jagame infot otsustajatele nii kirja kui telefoni teel. Kogume infot hetkeseisu kohta ning hoiame sellega ka lõpliku otsuse langetajaid kursis.

Näita Sinagi toetust karusloomafarmidele ja allkirjasta värske petitsioon! Mida rohkem allkirju, seda parem argument meil Riigikogu liikmetele esitada – rahvas toetab keeelustamist. Aeg on küps see loomasõbralik eelnõu vastu võtta.

PS. Vaata meeleolukat videot, kui ostsime tühjaks ühe uksi sulgeva karusloomafarmi ja päästsime 105 tšintšiljat julmast hukkamisest!