Nähtamatud Loomad päästab puurikana Matilda

11. juuli varahommikul asub Nähtamatute Loomade tiim teele, et päästa ühest Eesti suurimast puurikanalast 11 puurikana – Matilda ja tema 10 kaaslast. Toimetame nad turvaliselt uude koju Tallinna lähistel, kuhu on neile rajatud kõigi mugavustega turvakodu, et nad ei peaks enam mitte kunagi puurikanala kannatusi taluma. Neid ootab ees täielik vabadus, armastav pere ja päevad täis avastamist, liivavannide võtmist ja päikese käes peesitamist. Midagi, mida puurikanad mitte kunagi oma elus kogeda ei saa.

Eesti puurikanad vajavad kangelast

Matilda on üks 11-st puurikanast, kelle järgmisel nädalal päästame. Me teeme nii, et Matilda kannatused ei jää varjatuks, vaid saavad uue tähenduse kõigi Eesti puurikanade aitamiseks. Matildast saab kanade kangelane – räägime Matilda lugu kõikjal, et laiemale avalikkusele näidata, milliseid kannatusi puurispidamine kanadele valmistab. 

Matildal on kõik kangelase iseloomujooned – raske taust, ta on süütu ja üllas ning kõnetab oma looga paljusid. Meil neid jooni ei ole, aga temal on. Selle päästeoperatsiooniga ja turvakodu loomisega pakume meie talle platvormi, millel ta saab inimestega suhelda ning inimeste maailmas rääkida sellest, mis kanadega toimub.

Hetkel on Matilda vangistatud kitsasse tööstusfarmi puuri ning tema elu on pidevas hädaohus. Puurikanala kohutavates tingimustes peavad noored linnud pidevalt elule alla vanduma, sest nad on väga tihedalt kokku topitud, nende immuunsus on madal ja haigused levivad kergesti. Nõrgaks ja haigeks jäänud linnud jäetakse abitult surema.

Tüüpiline vaatepilt puurikanalas

Matilda ei oska seda praegu ka kõige ilusamas unenäos ette näha, mis järgmine nädal saama hakkab. Juba pikalt munenud linnuna ootaks teda peagi ees piinarikas surnuks gaasitamine, kuid selle asemel toome ta oma käte vahel kohutavast puurikanalast ära ning turgutame ta uuele elule. Tema jaoks oleme ehitanud soojustatud ja kiskjate eest kindlustatud kanamaja, mis asub ühe kõige hoolivama ja armastavama pere juures looduse rüpes. Seal on talle olemas kõik eluks vajalik – pesa, õrred, koht liivavannide võtmiseks, päike ja erinevad nokkimis- ja kraapimisvõimalused.

Valmimisjärgus kanamaja, kuhu lisanduvad lillekastid, pesad, liiv jm tegelusvõimalused

Kokku päästame koos Matildaga 11 kana. See on karja suurus, mis on kanade jaoks loomulik, sellise suurusega karjas tekivad kanade vahel lähedased suhted ning toimiv hierarhia.

Kanade eluiga looduses küündib lausa 10 eluaastani, tööstusfarmis hoitakse neid elus vaid kuni 12 kuud – siis nende munemisvõime langeb ning nad tapetakse julmal viisil. Pääsenud Matilda aga jääb kuni oma pika ilusa elu lõpuni võitlema selle eest, et lõpuks päästa ka need sajad tuhanded puurikanad, kes temast tööstusfarmi maha jäid. 

Kas me suudame Matilda päästa?

Esimene suur samm on tehtud, kui Matilda koos sõpradega puurikanalast autosse toimetame, kuid seejärel on hädavajalik veterinaari ülevaatus, et kindlustada lindude ellujäämine ja edaspidine heaolu.

2021. aasta sügisel puurikanalast 176 kana päästes ja uutesse kodudesse toimetades saime veelkord kinnitust, et kanade tervislik olukord sellistes tingimustes on halb. Toona vajasid paljud linnud ellujäämiseks viivitamatult arstiabi. Veterinaari juurde viidud kanade analüüsidest selgus, et neil on äärmiselt nakkav haigus koktsidioos. Veterinaari sõnul tähendas see leid, et kõik selles kanalas olnud kanad on samuti koktsidioosiga nakatunud ning seetõttu pidid ravi saama kõik juba uutesse kodudesse viidud 176 kana.

2021. aasta päästeaktsioonil vaatasid veterinaarid puurikanu üle ning osad olid nii halvas seisus, et pidime nad viima kliinikusse edasise raviplaani koostamiseks

Lisaks koktsidioosile olid linnud nõrgad, osad ei jõudnud isegi jalule tõusta. Ka see on puurikanalas tavaline, sest neis tingimustes ei saa linnud normaalselt seista ja jalgadele vajalikku füüsilist koormust anda. Enamik päästetud kanadest olid sulgedest paljad ning mitmetel oli väljalangenud ning nokitud kloaak.

Saame üheskoos vaid loota ja anda endast parima, et ka seekord on võimalik kõik kanad terveks ravida ja tagada neile rahulik taastumine uues kodus. 

Aita ja ela kaasa Matilda teekonnale

Kanad tulevad ülirasketest tingimustest ja turvakodus saavad nad lõpuks ometi tunda, milline tegelikult ühe kana elu olema peaks. Nad saavad esimest korda elus sirutada oma tiibu, siblida maapinnal, muneda pesal, magada õrrel ja tunda ennast kaitstuna ja turvaliselt.

11. juulil kajastame südamlikku Matilda teekonda ka oma sotsiaalmeedias, kus saab tema pääsemisele reaalajas kaasa elada.  
Anneta, et aidata kaasa päästeoperatsiooni eduloole, edaspidiste Matilda tegevuste kajastamisele ja kanade puuridest päästmisele – https://nahtamatudloomad.ee/toeta. Matilda koos kõigi puurikanadega on iga abi eest Sulle tänulik.