Kuidas jagunevad tulud ja kulud Nähtamatutes Loomades loomade aitamiseks

Läbipaistvus ja vastutustundlikkus rahakasutuses

Heategevusorganisatsioonina väärtustame Nähtamatutes Loomades läbipaistvust erakordselt kõrgelt. Rakendame seda oma organisatsiooni töös sisekommunikatsioonist kuni rahakasutuseni. Usume, et kui ühiskonnas oleks rohkem läbipaistvust, saaks suure hulga probleeme ära hoida. Seega tahame ise head eeskuju näidata, et see laialdasemalt leviks. Oleme liitunud ka vabaühenduste eetikakoodeksiga, mille olulisteks alustaladeks on ausus ja läbipaistvus. 

Järgnevalt teeme ülevaate meie 2024. aasta tuludest ja kuludest ning sellest, kuhu oleme ressursse suunanud, et loomi aidata. 

Nähtamatute Loomade jätkusuutlikkus ja mõju sõltuvad läbimõeldud ressursside kasutamisest. Enne iga kampaania algust hindame selle tõhusust loomade heaolu parandamisel ning tagame, et kulutused oleksid sihtotstarbelised ja optimaalsed. Püüame alati saada teenustele ja kaupadele soodustusi, et maksimeerida annetuste mõju ning tagada organisatsiooni pikaajaline majanduslik stabiilsus.

2024. aasta olulisemad tegevused 

Kanade puurispidamise lõpetamine on olnud Nähtamatute Loomade üks peamisi eesmärke alates organisatsiooni loomisest. 2025. aasta alguses jõudis seaduseelnõu ministeeriumite kooskõlastusringile – see on otsene tulemus meie annetajate ja toetajate aastatepikkusest järjepidevast panusest. 2024. aasta oli selles protsessis otsustava tähtsusega, sest mitmed strateegilised tegevused aitasid saavutada selle ajaloolise vahevõidu. Räägime neist lähemalt. 

2024. kevad: ajalooline rongkäik „Marss kanad puurist vabaks“ tõi tänavatele üle 300 loomasõbra, muutes selle suurimaks loomade kaitseks korraldatud meeleavalduseks Eestis. See oli hetk, mis süstis ühtsustunnet, lootust helgemale tulevikule ja vankumatut motivatsiooni kanade eest edasi tegutseda. Ajal, mil loomatöösturid püüavad iga hinna eest säilitada kanade puurispidamise julma süsteemi, saatsid loomasõbrad selge sõnumi: ainus vastuvõetav tulevik on see, kus tundlike loomade kannatused ei ole aktsepteeritavad ning nende hoidmine kitsastes traatpuurides kuulub minevikku. Rongkäigu kulud kokku olid 8777 eurot, millest suur osa kulus turundustegevusteks ning kogu kasutatava materjali nagu sadade postrite ja bännerite tellimine.

Foto: Merit Lehtsalu

2024. aasta suvel tõime avalikkuse ette tööstusfarmides esinevad kõige tõsisemad loomade heaolu probleemid. Tööstusfarmide peamine eesmärk on maksimeerida kasumit, tootes võimalikult odavalt liha, piima ja mune, jättes loomade heaolu seejuures tahaplaanile. Tegime ülevaate hoolikalt varjatud tööstusfarmide reaalsusest, kus loomi peetakse äärmuslikes tingimustes, surutakse kitsastesse ruumidesse ja manipuleeritakse geneetiliselt kiirema kasvu saavutamiseks. Tööstusfarmide kriitika kampaania on üks suuremahulisemaid kampaaniaid, aga 2024. aastal kulus kampaania läbiviimiseks turundustegevusteks ligi 1000 eurot. 

Oktoobris 2024. avaldasime Nähtamatutele Loomadele saadetud salajased kaadrid Eesti ühest suurimast puurikanalast. ETV saates “Pealtnägija” avaldatud kaadrites oli näha lindude kohutavaid elutingimusi – ruumikitsikust, vigastusi ja parasiitide levikut. Avaldatud materjal tekitas laiaulatuslikku avalikku vastukaja ning tõi taas fookusesse kanade puurispidamisega kaasnevad tõsised heaolu probleemid. Selle kampaania elluviimiseks olid kulud 4250 eurot. Loe paljastusest lähemalt meie blogist: Salaja filmitud värsked kaadrid paljastavad Eesti puurikanalate šokeeriva reaalsuse | Nähtamatud Loomad 

ETV “Pealtnägija”

2024. sügisel korraldasime seni suurima kanade päästeaktsiooni, mille käigus päästsime 300 kana ühest Eesti suurimast puurikanalast – kanad, kes muidu oleksid saadetud tapale, said tänu annetajatele võimaluse alustada uut elu 29 erinevas talumajapidamises üle Eesti, Harjumaast Valgamaani. Päästetud kanade nägemine tõi suurt rõõmu, sest esimest korda elus said nad siblida, võtta liivavanne ja tunda vabadust, kuid samal ajal jäi hinge valu nende tuhandete lindude pärast, kes pidid puurikanalasse jääma. Päästetud kanade seisukord peegeldas puuris elamise tegelikkust – katkised suled, vigastatud kehad ja kustunud silmad. Mitte ükski tundlik elusolend ei vääri sellist elu. See emotsionaalne päev andis veel suurema otsusekindluse minna lõpuni välja, et lõpetada kanade puurispidamine Eestis. Päästeaktsioon pälvis laialdast meediatähelepanu ning tänu sellele liiutavale aktsioonile saime päästetud lindude lugusid kümnetele tuhandetele inimestele jagada. Päästeaktsiooni kuludest kirjutasime lähemalt selles blogipostituses. 

Kana Mila teekond uude koju päästeaktsiooni päeval

12 armastatud Eesti avaliku elu tegelast osalesid mõjusas videoprojektis, mis tõi esile kanade julma elu puurides ja kutsus inimesi allkirjastama uut kanade puurispidamise keelustamise petitsiooni. Videotes vaatasid tuntud mõjuisikud Eesti puurikanalates salvestatud šokeerivaid kaadreid ja jagasid oma emotsioone, kutsudes üles järgima nende eeskuju ning toetama kanade vabastamist kitsastest puuridest. See kampaania jõudis kümnete tuhandete Eesti inimesteni ja tõi kiirelt petitsioonile üle 17 000 toetusallkirja. Uue petitsiooni edu ja sellega kaasnev avalikkuse toetus andis kanade puurispidamise keelustamisele uue hoo: Regionaal- ja Põllumajandusministeerium esitas puuride keelu eelnõu. Seadusloome protsess on pikk ja munatööstus võitleb aktiivselt keelustamise vastu, sest nende ärihuvides on linde julmades puurides edasi pidada. Palju tööd on veel ees ja saad lugeda meie blogist täpsemalt, mida on vaja eelnõu vastuvõtmiseks veel teha: Kuidas jõuame kanade puurispidamise keeluni Eestis? | Nähtamatud Loomad

Kethi Uibomägi, Andrus Kivirähk, Maiken Pius, Uku Suviste, Anu Lamp, Sander Rebane, Hanah Lahe, Tanel Veenre, Liisa Pulk, Robin Juhkental, Katariina Libe ja NOËP vaatasid Eesti puurikanalates filmitud kaaderid.

Tallinna tänavatel avaldatud laiaulatuslik kampaania kanade puurispidamise keelustamiseks Eestis. Tänu annetajatele levitasid 40 erinevat reklaampinda Laagrist Piritani ja Rocca al Marest Ülemiste City-ni sõnumit: keelustame kanade puurispidamise. Avalik reklaamikampaania aitab poliitiliste otsuste langetajatel mõista, et loomade sellisel moel väärkohtlemine tänapäevases ühiskonnas on vastuvõetamatu ja tuleb teiste riikide eeskujul lõpetada. Välireklaamide kampaania kulud olid 7803 eurot.

Kanade puurispidamise keelustamise välireklaam Tallinna tänavatel sügis 2024

Samuti oleme saanud läbi viia Taimse Teisipäeva kampaaniat, mis tegeleb liigse lihatarbimise vähendamisega Eestis. Kampaania teeb koostööd Eesti haridusasutustega, et koolid ja lasteaiad saaksid kord nädalas pakkuda täisväärtuslikku taimset koolilõunat, mis tagab ka õpilaste tervislike toitumisharjumuste edendamist. Taimse Teisipäeva kooliprogrammiga on liitunud 197 haridusasutust üle Eesti, säästes aastas 653 709 looma elu ning hoiab kokku 1634 tuhat kilogrammi süsihappegaasi emissiooni tekkimist. Lisaks teeb Taimne Teisipäev usinasti koostööd Eesti söögikohtadega. Taimse Teisipäeva kampaaniaga on liitunud 246 toitlustusettevõtet, kes vähemalt kord nädalas menüüs taimset lõunat pakuvad.  Aitäh, kallid ja võimsad Taimse Teisipäeva annetajad, et selle võimalikuks teete! 

Jätkusuutlik ja läbipaistev organisatsioon

Nähtamatud Loomad on kõvasti vaeva näinud eesmärgiga ehitada üles jätkusuutlik organisatsioon ja luua võimalus palgata täistööajaga valdkonna ekspertidest personal, kes tegeleks tõhusalt loomade heaolu tõstmisega Eestis. Need inimesed saavad pühenduda meie kampaaniate ülesehitamisele ja eestvedamisele, et kindlustada loomade heaolu paranemine. Meil on praegu kaheksa erineva koormusega töötajat, kes on peamiselt kampaaniate eestvedajad ja elluviijad. Lisaks kaasame aktiivselt vabatahtlikke, kes panustavad kiire elu kõrvalt olulisi tunde, olles oma rollidele pühendunud ja töökad. Vabatahtlikud on kaasatud organisatsiooni töö igasse etappi ettevõtetega läbirääkimisest kuni turunduseni.

Kõik tiimiliikmed panustavad ühiselt sellese, et organisatsioonil oleks piisavalt vahendeid kampaaniategevuste läbiviimiseks. Pühendame aega, et annetamine oleks Eestis aina levinum ning töötame selle nimel, et annetuskampaaniatega koguda rohkem vahendeid loomade aitamiseks. Ainult annetustest ei piisa, seega peame lisaks kirjutama põhjalikke projektitaotlusi, et rahastusvõimalusi leida nii kohalike kui ka rahvusvaheliste rahastajate käest. Selleks, et saaksime keskenduda tõhusate ja edukate kampaaniate läbiviimisele, katame enamik palgakulust just tänu projektidest saadud rahastusele, väike osa palgafondist tuleb ka annetusest.

Nagu juba mainitud, on läbipaistvus meie jaoks oluline väärtus, mistõttu lisame MTÜ majandusaasta aruanded pärast esitamist alati kodulehele, kus kõigil on võimalik nendega tutvuda. Meie kulud ja tulud on kõigile nähtavad ja kättesaadavad. Need leiab meid tutvustava sektsiooni allosast koos meie põhikirja ja eetikakoodeksiga. Lisaks kirjutame kokkuvõtvaid blogipostitusi suuremate kampaaniate ja annetusalgatuste tulemustest, et tuua tulud-kulud välja. 

Meie kodulehelt võib leida paljude firmade logod, kes meid toetavad – esmalt, et tänada neid olulise panuse eest, kuid teisalt ka selleks, et inimesed teaksid, kes meid toetavad. Samas austame alati ka koostööpartnerite soovi olla anonüümsed toetajad ning seljuhul nende logosid kodulehele ei lisa. Samuti oleme otsustanud, et ei võtaks vastu toetust firmalt, kelle puhul meie töö esindaks nende huve (nt puurivaba munatootja või mõni muu sarnaste huvidega ettevõte). Tegutseme ainult loomade heaolu huvides ning väärtustame oma töös tegevusvabadust, ausust ja läbipaistvust.

Kuidas leiame ressursse loomade aitamiseks?

Nähtamatute Loomade sissetulek jaguneb neljaks valdkonnaks:
– ühekordsed annetused ja püsiannetajate panus
– projektitoetused, mida oleme tegevuste elluviimiseks taotlenud
– teenuste müük (koolitused-ettekanded koolidele ja ettevõtetele)
– heategevusmeenete müük (riidest kotid, särgid, pusad, rinnamärgid jms)

Meie kogutulu 2024. aastal oli 367 795.88 eurot. Sellest mitu suuremat loomade heaolu projektirahastust on mõeldud mitme aasta peale – näiteks kanade heaolukampaania tegevusteks mõeldud projekti palgarahastus laekus küll 2024. aastal, kuid kampaaniategevused kestavad ka 2025. aastal.

Tulude jaotus 2024. aastal

Püsiannetajaid on meil 2024. aasta detsembri seisuga 980. Püsiannetajad on erilise tähtsusega, sest just nende järjepidev panus tagab organisatsiooni stabiilsuse ja võimaldab seada ning ellu viia pikaajalisi eesmärke. Kui ühekordsed annetused aitavad konkreetsetel hetkedel kiirelt reageerida, siis püsiannetuste toel saame luua strateegilisi kampaaniaid, kavandada süsteemset poliitilist tööd ja arendada uusi algatusi loomade heaolu parandamiseks. Aitäh kõigile annetajatele, oleme siiralt õnnelikud, et kanade heaolu läheb korda nii paljudele inimestele!

Eriti korda läks inimestele sügisel toimunud päästeaktsioon, mida toetas rekordarv loomasõpru, kes annetasid nii nende kanade päästmiseks kui selleks, et edasi pürgida kanade puurispidamise keelu poole. Annetuskampaaniaga kogusime 17 534 eurot. Kokku annetas 968 head inimest, kellest enamik on Nähtamatute Loomade pikaaegsed annetajad, kes meie kogukonnas juba aastaid. 

Eriline tänu suurannetajatele, kes mängivad loomade heaolu parandamisel olulist rolli, võimaldades meil ellu viia suure mõjuga kampaaniaid ja viia suure mõjuga algatused uuele tasemele. Suurannetajate panus annab meile võimaluse tegutseda julgemalt ja mõjusamalt, et tuua loomadele päriselt parem elu. Suurannetajad on ka meie aastalõpu annetuskampaaniate duubeldajad, tänu kellele tulevad veelgi rohkemad inimesed kampa annetusega loomi aitama. Huvi korral loe lisaks Nähtamatute Loomade suurtoetaja lehelt.

Raske on sõnadesse panna meie siirast tänu, et nii paljud head inimesed annetusega loomade kaitseks välja astuvad. Tänu annetajatele saame vedada eest kampaaniaid, mis aitavad loomi – kasvatavad tarbijateadlikkust, suurendavad toidusektoris kasutatavate loomade heaolu ning muudavad seadusandlust, nii et loomade huvid oleksid esindatud.

Projektirahastusi saime 2024. aastal kokku 5 erinevast fondist summas 172 154.91 eurot. Taotlesime küll veel mitmelt rahastajalt veel, kuid  neid ei rahuldatud. Eitavad vastused on tavapärased, sest hindade tõus ja keeruline majanduslik olukord on tõstnud väga korralikult konkurentsi. Proovime eesolevate projektide taotlemisel olla veelgi paremad, sest ainuüksi annetustele toetudes poleks võimalik palgata ekspertidest inimesi süvenenult kampaaniaid eest vedama ning sellisel juhul jääksid pooled Nähtamatute Loomade tegevused tegemata. Projektirahastused on 2024. aastal laekunud Open Wing Alliance’ist, Karuna Fondist ja Navigation Fundist kanade heaolukampaania jaoks, Animal & Vegan Advocacylt avaliku sektori koostöö koordinaatori reisikulude katteks ning Avatud Eesti Fondilt kodanikuühiskonna arendamiseks ja heaks vabatahtlike kaasamiseks. 

Heategevusmeenete müük on samuti hea viis, kuidas meie toetajad saavad soetada toreda sõnumiga riidest koti, T-särgi või sooja pusa ning samal ajal toetada meie tegevust loomade kaitseks. Heategevusmeenete nagu näiteks särgi, pusa või riidest koti kandmine on ka hea viis, kuidas loomade heaolu sõnumit teistele tutvustada. Külasta meie e-poodi ja soeta loomasõbralikke tooteid: pood.nahtamatudloomad.ee

Kuidas jaotuvad organisatsiooni kulud? 

Oleme koostanud organisatsiooni kulude kategoriseerimiseks põhjaliku süsteemi, mille järgi lisame igale kulutusele põhjalikud sildid, et saaksime hinnata, kas ressursside suunamine on olnud tõhus. Meie kulud 2024. aastal olid 367 284.97 eurot. 

Kõige suurema osakaaluga kampaania oli kanade heaolukampaania, mille kulud olid kogu aasta kuludest 40.5%. Kõige suurema mõju ja potentsiaaliga algatus, mille eesmärk on keelustada Eestis kanade puurispidamine, on olnud Nähtamatute Loomade põhieesmärgiks ning 2025. aasta esimestel päevadel jõudsime järgmisesse olulisse etappi, kui ministeeriumi poolt valmis keelustamise eelnõu.

Kulude jaotus 2024. aastal

Kampaaniate edukaks elluviimiseks kulub hulgaliselt ressursse. Selleks, et ühiskonnas suuri positiivseid muutusi loomade heaks teostada, on tarvis häid IT-süsteeme uudiskirjade jaoks, samuti projektijuhtimistarkvara, et hallata tiimide erinevaid tegevusi – organisatsioonis on mitukümmend vabatahtlikku, kes panustavad erinevates rollides ja kes vajavad head infovahetussüsteemi. Lisaks on asendamatult oluline jagada kriitilisi üleskutseid loomade kannatuste leevendamiseks tasuliste sotsiaalmeedia reklaamidega Facebooki ja Instagrami vahendusel. Kõik need tegevused on vajalikud selleks, et kasvatada kogukonda, kes kõik koos loomade parema kohtlemise nimel võitlevad. 

Nähtamatutes Loomades töötavad palgalised töötajad on organisatsiooni töö tõhususe ja pikaajalise mõju seisukohast hädavajalikud. Kuigi vabatahtlikud mängivad meie tegevuses olulist rolli, vajavad loomade heaolu parandamiseks suured ja süsteemsed muutused pidevat ning professionaalset panustamist. Palgalised töötajad võimaldavad meil reageerida kiirelt poliitilistele arengutele, korraldada tõhusaid kampaaniaid ja suunata organisatsiooni strateegilisi otsuseid. 2024. aastal töötasid Nähtamatutes Loomades erineva töökoormusega spetsialistid, kelle vastutusvaldkondadeks olid kampaaniate planeerimine ja läbiviimine, poliitiline suhtlus, annetajate kaasamine, avalike suhete juhtimine ning organisatsiooni üldine toimimine. Ilma palgaliste töötajateta oleks Nähtamatute Loomade tegevus piiratud ja sõltuks vabatahtlike vaba ajast, mis tähendaks vähem mõju loomade heaolu edendamisel. Tänu palgalistele spetsialistidele saame tagada, et loomade hääl on pidevalt esindatud ning tegevused oleksid süsteemsed, omaksid pikaajalist mõju ja looksid parema tuleviku sadadele tuhandetele loomadele Eestis.

Jätkame tööd loomade elutingimuste parandamiseks

2025. aastal jätkame järjekindlalt tööd kanade puurispidamise keelustamise nimel, viies algatuse lõpuni. Kogume puurispidamise keelustamise toetuseks uusi allkirju, hoiame teema tugevalt otsustajate, avalikkuse ja meedia huviorbiidis ning teeme aktiivset lobitööd nii Riigikogu fraktsioonide kui ka üksikute saadikutega ning ministeeriumite esindajatega. Koostame põhjalikke ülevaateid munatootmise ja loomade heaolu olukorrast, et tagada, et poliitilised otsused põhineksid teaduspõhistel argumentidel ja loomade huvid oleksid arvesse võetud. Kuigi kanade puurispidamise keelustamine saab olema ajalooline saavutus, ei tähenda see, et loomade kannatused tööstusfarmides lõppeksid. Seetõttu jätkame tööd laiema loomade heaolu parandamise nimel, tuues avalikkuse ette lisaks tööstusfarmides peetavatele munakanadele sigade ja broilerite heaolu probleemid. Koos toetajatega on  eesmärgiks vähendada nende loomade kannatusi ning muuta loomakasvatuse tingimusi loomade heaolust lähtuvalt ning viies selle vastavusse ühiskonna väärtustega.

Loomasõprade kogukond on meie jõuallikas – mida suurem ja tugevam on toetajate võrgustik, seda kiiremini on võimalik tööstusfarmide loomade olukorda parandada. 2025. aasta toob kaasa uued kampaaniad ja tegevused, mis viivad üha lähemale maailmale, kus loomade kannatusi on vähem ja nende heaolu pälvib vajalikku tähelepanu ja abi. Meie motivatsioon on tugevam kui kunagi varem, sest üheskoos suudame luua päriselt muutust tööstusfarmides kannatavate loomade aitamiseks.