Kanade puurispidamine on paljudes riikides ebaseaduslik

Kanade puurispidamisest on otsustatud täielikult loobuda Taanis, Luksemburgis, Austrias, Saksamaal, Belgia regioonis Wallonias, Tšehhis, Slovakkias, Šveitsis, Bhutanis ja Iisraelis. Ameerika Ühendriikides on kanade puurispidamine keelustatud kümnes osariigis:  Washingtonis, Oregonis, Californias, Colorados, Michiganis, Massachusettsis, Ohios, Nevadas, Arizonas ja Rhode Islandil. Mitmetes teistes riikides on sarnane seadusloomeprotsess veel  pooleli.

Kana elu puuris

Puurikeskkond on disainitud nii, et kanad muneksid kõige rohkem mune, tarbiksid võimalikult vähe sööta ning hõlmaksid minimaalse pinna. Puurikanad ei näe iialgi päikesevalgust ega saa ruumikitsikuse tõttu täies ulatuses isegi oma tiibu sirutada. Kanade loomuomased vajadused on täielikult rahuldamata ning elu puuris on nende jaoks piin. Täpsemalt kanade elutingimuste kohta erinevates munatootmisviisides saab lugeda siit.

Puurikanade sulestik on hõre, kuna ruumikitsikuse tõttu hõõrduvad nende kehad vastu puurivõresid ja stressi tõttu nokitakse üksteiselt sulgi välja.

Eesti on kanade puurispidamise poolest Euroopa tipus

Kurb reaalsus on see, et täna seisab Eesti teadlik tarbija poes pahatihti valiku ees, kas eelistada eestimaist puurikana muna või imporditud kõrgema heaolu standartitega toodetud kanamuna, sest suurimad Eesti munatootjad kasvatavad endiselt enamiku oma kanadest julmades puurides.

Eestis toodetakse praegu üle 80% kanamunadest puurisüsteemis, mis on kõige loomavaenulikum munatootmisviis. Kuigi Eesti pole ainuke riik Euroopas, kus kanade puurispidamine veel lubatud on, siis oleme me teistega võrreldes siiski väga kurvas olukorras. Euroopa keskmine puurikanade osakaal on 45%, aga Eestis peab 82% kanadest elama kohutavates puuritingimustes. Võrreldes teiste Euroopa riikidega on kanade olukord hullem ainult Maltal!

Tõsiseltvõetavaid eeliseid puurisüsteemidel tegelikult ei olegi, sest tootmiskulud loomasõbralikumas õrresüsteemis märkimisväärselt ei kasva ning enamik inimesi puurispidamist ei toeta. Meie munahindade analüüs näitas, et paremates tingimustes toodetud õrrekanamuna maksab Eesti suurtes toidukauplustes keskmiselt vaid 1 sent rohkem kui puurikana muna.

Eesti elanike seas läbi viidud avaliku arvamuse uuringu tulemused näitavad, et üle 78% inimestest arvab, et kanade puurispidamine ei tohiks lubatud olla. 

Sadakond restorani on juba praegu teatanud puurikanamunade kasutamise lõpetamisest ning suured toidukauplused nagu Prisma, Rimi, Maxima, Lidl ja Stockmann ei kavatse aastast 2025 oma valikus enam puurikanade mune üldse müüagi. 

Sellest hoolimata võib ka lindude heaolust hooliv tarbija olla poes sunnitud ostma puurikanamune, kuna paremates tingimustes elanud lindude munad ei pruugi olla lihtsalt kodupoes kättesaadavad või ei oska ostleja vahet teha, millistes tingimustes kanade munad tema korvi satuvad. 

Eestist võib saada järgmine riik, kus puurid keelustatakse

Nähtamatud Loomad paljastas septembris Eesti puurikanalate julmused ja algatas koos sellega petitsiooni kanade puurispidamise seadusega keelustamiseks. Tänaseks päevaks on oma toetusallkirja andnud üle 14 400 inimese. Nüüd on olulisem kui kunagi varem näidata poliitikutele jätkuvat huvi selle julmuse kiireks lõpetamiseks, et Eesti saaks olla järgmine riik, kus minnakse üle kanade pidamisele vabapidamissüsteemides. Jaga petitsiooni ka oma sõpradega, et saaksime Riigikogule üle anda vähemalt 15 000 allkirja!