Intervjuu Soome loomatööstuse salafotograafi Kristo Muurimaaga

Kristo Muurimaa on viimased 12 aastat teinud tööd selle nimel, et Soome inimesed saaksid teada, milline oli neid toitvate ja katvate loomade elu enne tarbekaubaks saamist. Kristo tegutses pikalt varjatud identiteediga, ent otsustas hiljuti, et oma päris nime ja näoga saab ta kõige vahetumalt jagada maailmaga seda, mida ta on viimase aastakümne jooksul näinud. Lõppenud aastal ilmus Soomes ka tema ja Juho Kerola raamat “Eläintehtaat” (“Loomavabrikud”). Intervjueerisime Kristot, et ka Nähtamatute Loomade jälgijad saaksid kuulda tema lugu.

Loe edasi…

Endise linnufarmi töötaja meenutused: “Jah, tööstushoone ja puuride suurus vastavad ilusti nõuetele, kuid mingist heaolust ei saa juttugi olla!”

Mäletan selgelt neid emotsioone, kui astusin esimest korda linnufarmi uksest sisse. Puuride meri oli nii pikk ja kõrge, et silmaga ei suutnud kõike hoomatagi. Puuriridade vahel oli kõhe kõndida, sest kõik silmapaarid jälgisid mind teravalt läbi puurivõre. Lindude hirmu oli kõikjal tunda.

Loe edasi…

Kolm jõulukingitust loomade heaks

Jõulud on heade soovide ja soojuse aeg. Pühad võiksid tuua õnne ja rõõmu meile kõigile, ka loomadele. Tee sinagi meie armsatele sõpradele pühade puhul head!

Loe edasi…

Astrid Lindgren soovib päästa lehmi

Suvi on peaaegu läbi. Ilmad on tõesti olnud ilusad, hoolimata mõnest vihmasabinast. Minu lemmikpilt suvest, mille võtan endaga kõledasse sügisesse kaasa, on künkal asuv kasesalu – kõige kaunim, imelisem paradiis – koos rohelise karjamaa, kannikeste ja karikakardega, siin-seal punavate maasikmarjadega. Kuid tegelikult on siin veel keegi: üks mäletsev vissi. Ta kõnnib ringi, näkitseb rohtu – vaatepilt, mis meenutab pastoraali – ning ma mõtlen: „Armas Mustik (kindlasti on see su nimi), mul on nii hea meel sind näha! Siin sa oled, kõnnid ringi, nagu üks tavaline rahulolev lehmake meie maal! Sa pole mõistetud vangistusse nagu paljud su õed-vennad, sa pole lihtsalt üks „tootmisühik“ meie laudas. Võib-olla sa ei tea seda, aga sina oled õnneseen!“

Loe edasi…

Miks just Prisma?

Hiljuti alustas Nähtamatud Loomad Eestis kampaaniat, mis kutsub Prisma Peremarketite kaupluseketti üles loobuma puurikanade munadest (märgistatud numbriga 3).

Loe edasi…

Mis tunne on külastada Eesti suurimat karusloomafarmi?

Saame novembri keskel Toompeal kokku Riigikogu liikmetega ning hakkame üheskoos sõitma Eesti suurima karusnahatootja poole. Keila külje all Karjakülas asuv karusloomafarm kuulub soomlastele ning sinna mahub kuni 160 000 looma.

Loe edasi…

Puurikana Margoti elulugu

Tere, mina olen Margot. Koorusin täna ühe munafarmi haudejaamas. Kolm nädalat tagasi, kui olin veel munakoore sees, võeti mind ema juurest ära ning sest saati on mind hoitud siin kunstlikus keskkonnas. Munast väljumine osutus päris keeruliseks: pidin kogu koore üksi nokaga katki tegema, sest ema ei olnud siin, kes oleks muidu mind aidanud. Minu ümber koorus samal ajal ka palju teisi õdesid-vendi, nüüd siutsume suures segaduses üksteise võidu ja otsime ema. Aga ema ei näe meist keegi kunagi.

Loe edasi…

“Puhas liha” – revolutsioon toidutootmises

Pea kogu inimkonna ajaloo vältel on peamiseks toiduga seotud probleemiks olnud selle puudus, mitte üleküllus. Täna soovitatakse iseäranis loomse toidu tarbimist tuntavalt vähendada ja seda väga erinevatel kaalutlustel, tervisest keskkonna ja loomade heaoluni. Liha on aga maitsev, traditsiooniline ja harjumuspärane toit, milleta suurem osa eestlasi oma toidulauda ette ei kujuta.

Loe edasi…

Food Innovation Summiti eelüritus ehk paneeldiskussioon Vapiano, Kohvik Krooni ja Sushi Plaza esindajatega taimse toidu populaarsuse kasvust

Nähtamatud Loomad korraldas septembri lõpus paneeldiskussiooni arutamaks taimetoidu kasvava trendi üle restoranide perspektiivist. Paneeldiskussiooni kutsusime Vapiano turundusjuhi ja partneri Tarvo Jaansoo, Sushi plaza turundusjuhi Sevil Šukjurova ning Kohvik Krooni turundusjuhi Maria Berensi. Paneeli modereeris Nähtamatute Loomade president Kristina Mering.

Loe edasi…

Kas loomad leinavad oma lähedasi?

Teaduslikus mõttes ei ole meil tegelikult kuigi palju infot selle kohta, mida tunnevad erinevad loomad siis, kui kaotavad oma lähedase. Paljud inimesed on harjunud uskuma, et lein on loomuomane vaid meie liigile. Samas ei ole surmast teadlikkuse ning sellega seotud emotsioonide ja käitumise uurimiseks loomadel ka väga palju aega pühendatud ning seejuures on esile kerkinud aina enam juhtumeid, kus erinevatest liikidest pärit loomade “veidrat” käitumist seoses kaaslaste surmaga on võimatu mitte tähele panna.

Loe edasi…

Parimad taimsed toidud lihatarbimise vähendamiseks

Kuigi valgud on inimese toidulaual asendamatu komponent, liialdavad paljud inimesed just loomsete valkude tarbimisega. Tervise Arengu Instituudi projektijuht Ann Jõeleht on rõhutanud, et valkude tarbimisel peaks jälgima, et suurem osa valke tervisliku toituja söögisedelis tuleksid just taimsetest allikatest.

Loe edasi…

Mis on “clean meat” ehk puhas liha?

2014. aastal toimus Londonis pressikonverents, kus Maastrichti ülikooli professor Mark Post tutvustas esimest puhta liha burgerit, mis tol hetkel mitu aastat tagasi maksis ligikaudu 300 000 dollarit.

Loe edasi…

Kuus head põhjust, miks lihatarbimist vähendada

Liha vähendamine enda toidusedelist on suurepärane mõte aina rohkemate inimeste arvates üle kogu maailma. Häid põhjusi selle tegemiseks on palju, järgnevalt toome välja mõned meie jaoks kõige veenvamad argumendid

Loe edasi…

Kuidas jaanidel lauale rohkem taimset toitu lisada?

Eestlaste üks lemmikpühadest, jaanipäev, on peagi kätte jõudmas. Olenemata ilmastikuoludest leiab eestlane viisi veeta jaaniõhtu lõkke või grilli ääres. Jaanipäev on armas traditsioon tähistamaks suvist pööripäeva pere ja lähedaste seltsis. See on traditsioon, mida võiks ja peaks kõik elus hoidma, olenemata toitumisharjumustest. Tänapäeval on taimne valik suuremates toidupoodides nii rikkalikuks läinud, et igaüks leiab jaanilauale midagi põnevat ja ülimaitsvat ka taimsest valikust. Vaatame koos üle, kuidas jaanilauda taimsete toitudega rikastada võiks!

Loe edasi…

Lihavähendamine - oluline samm ka keskkonna heaks

Põllumajandusloomade heaolu küsimused on küll nüansirikkad, ent laialdane konsensus valitseb vähemasti ühes: just intensiivpidamise tingimustes kannatavad loomad kõige rohkem. Loomade heaolu võib kujutada skaalana, kus graafiku x-teljel vähemintensiivsete, liigiomaseid vajadusi enam arvestavate pidamisviiside poole liikudes vähenevad y-teljel ka loomade kannatused.

Loe edasi…

Uued töötajad Nähtamatutes Loomades: värske energia loomade aitamiseks!

Nähtamatud Loomad lähtub oma tegevuses maksimaalse efektiivsuse põhimõttest - sätime oma tegevuses prioriteete vastavalt sellele, kuidas loomi kõige enam aidata. Seepärast panustasime oma häid oskuseid projektide kirjutamises just sellele, et suurendada palgalise tööjõu osakaalu, kes aitaksid täistööajaga Nähtamatute Loomade kampaaniate ja tegevusideede elluviimisele kaasa. Seega kui muidu koosneb Nähtamatute Loomade organisatsioon valdavalt umbes 30 vabatahtliku ülitublist ja töökast panusest, siis alates 1. maist on meil imeliselt hea meel tervitada organisatsioonis ka lisaks veel kahte täistööajaga kampaaniajuhti! Meil oli siiralt hea meel, et meie töökuulutused pälvisid meeletult palju tähelepanu ja huvi Nähtamatutesse Loomadesse tööle tulla oli väga suur. Seetõttu võtsime aega, et põhjalikult parimad kandidaadid välja selgitada.

Loe edasi…

50by40 konverents Berliinis: koos jõuame kaugemale!

27.-29. aprillil toimus Berliinis ProVegi ja The Humane Society poolt korraldatud 50By40 Corporate Outreach Summit ehk rahvusvaheline lihatarbimise vähendamise strateegiatele suunatud konverents. Ka Nähtamatutel Loomadel oli suur rõõm konverentsil osaleda ja Eestit rahvusvahelisel tasandil esindada. Üritusel osalesid mitmed suuremad loomakaitseorganisatsioonid üle maailma nagu The Humane League, The Humane Society, Mercy for Animals, Open Wing Alliance, Albert Schweitzer Foundation ja paljud teised. Konverentsil astusid üles ka ProVegi kaasloojad - tuntud Ameerika psühholoog, aktivist ja karnismi teooria looja Dr. Melanie Joy ja tuntud kirjanik ja pragmaatik Tobias Leenaert.

Loe edasi…

Nähtamatud Loomad külastas Eesti farmiloomade turvakodu Pärnumaal

Loomakaitseorganisatsiooni Nähtamatud Loomad delegatsioon külastas ühel päikselisel märtsikuu päeval Pärnumaal Hanilas asuvat MTÜ Farmiloomade Turvakodu Eestimaal imelist varjupaika. Sõitsime sinna suure ootusärevusega, sest kokkupuuted nende võimsate ja sõbralike loomadega jäävad alati sügavalt puudutama. Meid võõrustas turvakodu perenaine Ande Baikov, kes on loomi aidanud ja päästnud juba 17 aastat.

Loe edasi…

Tapamaja töötajad: lihatööstuse hammasrataste vahel

Kristina Mering on Tallinna Ülikooli sotsioloogiamagistrant, kes on viinud läbi intervjuud tapamaja töötajatega nende suhtumise kohta loomadesse ja oma töösse. Ta tegi seda Eesti suurimas tapamajas. Kristina esitles oma tööd 16. juulil 2016 Euroopa loomaõiguste konverentsil CARE, mis toimus Varssavis. Intervjueerisin teda pärast ettekannet.

Loe edasi…

Margot Arula: Kanade heaolu munatootmises peab suurenema

Aastasadade ja -tuhandete jooksul välja kujunenud sotsiaalsete ja kultuurinormide tõttu hoolime oma koertest-kassidest, kuid unustame sageli, et massitootmisvahenditeks muudetud farmiloomad ei erine tegelikult lemmikutest kuigi palju.

Loe edasi…

Paljude inimeste väiksed sammud lõpetavad loomade kannatused

Ütleme, et sa hoolid loomade kannatuste vähendamisest ja usud, et kõige olulisem, mida selle heaks teha saame, on põllumajandusloomade pidamise lõpetamine. Nüüd kujuta ette, et sul on valida kahe nupu vahel, mida vajutada. Kollane nupp teeb ühest keskmisest liha tarbivast teismelisest eluaegse vegani, kes ei tarbi loomseid saadusi mingil moel. Sinine nupp teeb kümnest keskmisest liha tarbivast teismelisest eluaegsed “reducetarian’id” ehk n-ö “lihavähendajad”—inimesed, kes vähendavad tarbitud liha kogust. Ükski neist teismelistest ei lõpeta täielikult loomsete toitude tarbimist, kuid kollektiivselt on nende mõju loomse toidu tarbimise vähendamisele suurem, kui seda on ühe inimese veganlusel. Hoolides loomade kannatustest, millist nuppu vajutaksid?

Loe edasi…

Kui kaua läheb ettevõtetel puurikanade munadest loobumiseks?

„Suur Eesti jaekett loobub puurimunade müügist hiljemalt aastaks 2025.“; „Populaarne Briti hüpermarketikett on teatanud number 3 märgistusega munadest loobumisest aastaks 2025.“; „Toiduainetööstuse hiiglane kaotab number 3 märgistusega munad munaletist aastaks 2020.“ Sellised teated on märk tõelisest edust, tähendades, et oleme jõudmas üha lähemale võidule kanade puurispidamise üle. Tegu on tohutu muutusega. Kuid miks peame me seejuures lõplike tulemuste nägemiseks nii palju aastaid ootama?

Loe edasi…

Kuidas lugeda munadel olevat koodi?

Paljud tarbijad tahaksid teha loomasõbralikke valikuid, kuid vahel ei ole meieni jõudnud lihtsalt piisavalt infot selle kohta. Näiteks munade ostmisel on kanade heaolu silmas pidades oluline tunda munal olevat koodi.

Loe edasi…

Animal Charity Evaluators omistas Nähtamatutele Loomadele “Silmapaistva organisatsiooni” tiitli!

Animal Charity Evaluators – organisatsioon, mis hindab loomakitseorganisatsioonide efektiivsust – avalikustas just oma tulemused. Sel aastal omistati koostöövõrgustikule Open Cages, mille liige Eestist on Nähtamatud Loomad, „Silmapaistva organisatsiooni“ tiitel.

Loe edasi…

Kuidas ettevõtted saavad loomi aidata?

Üks võtmeaspekt, millest loomakaitse strateegiaid planeerides lähtuda, on ettevõtete ostujõud. Võib-olla soetavad paar huvilist uue hooaja saabudes endale mõne karusnahkse kasuka, samas kui moemajad ostavad toorainet tuhandete kasukate jaoks. Samamoodi ei soeta ilmselt ka kõige suurem munasõber rohkem kui 1-2 karpi mune päevas, jaeketid aga ostavad sisse tuhandeid karpe.

Loe edasi…

Aga miks just Rimi?

Hiljuti alustasime Eestis kampaaniat, mis kutsub Rimi kaupluste ketti üles loobuma puurikanade munadest (märgistatud numbriga 3). Selline lähenemine on Eestis alles uus ning oleme sellega arvestanud. Me ei tea veel täpselt ette, millist mõju see kampaania avaldab ja oleme teadlikud, et võime seetõttu kaotada teie usalduse.

Loe edasi…

Hoia end kursis

Hoia end kursis meie organisatsiooni tegemistega ja liitu inimestega, kes hoolivad loomadest tööstusfarmides. Saadame infot umbes kord kuus.