Toeta

3-kuuline karantiin Ukrainast päästetud ja vaktsineeritud loomadele on ülekohtune

Nähtamatud Loomad päästis Ukraina sõjakoldest 15 varjupaigalooma, kes evakueeriti pommirahe alt erinevatest varjupaikadest. Loomad olid ka juba varem meile teadaolevalt vaktsineeritud, kuid Eestisse saabudes 8. märtsil said kõik 14 koera ja üks kass nii marutaudi- kui kompleksvaktsiini.

Loomaarstid Eestisse saabunud päästetud loomi 8. märtsil kontrollimas ja vaktsineerimas

Enne loomade Eestisse toomist saime Põllumajandus- ja Toiduametiga suheldes info, et loomadele tuleb tagada 21-päevane karantiin. Selle põhjused peituvad Ukraina kõrgemas marutaudiohus võrreldes Eestiga. Mõistame igati, miks on oluline kaitsta Eesti loomi ja inimesi, et nii marutaud kui teised Ukrainas levinumad tõved siin liikvele ei läheks. Seetõttu seadsime ka loomadele Lõuna-Eestisse üles kaks karantiinimaja, mis vastavad rangetele karantiinitingimustele: eramajad, tugeva aiaga piiratud, puutub kokkupuude teiste loomadega, loomade eest hoolitsejad kasutavad kindaid ja desovad, samade riietega ei minda karantiinimajast välja, millega loomade juures viibiti jne. Karantiinimajasid rentides ja sinna tingimusi luues olime saanud PTAlt teadmise, et karantiin kestab 21 päeva. Sellest pea poolteist nädalat hiljem saime PTAlt lõpliku otsuse, mille kohaselt oli riigiamet otsustanud päästetud koerad karantiini jätta lausa kolmeks kuuks.

Päästetud koer Reks karantiinikodus

Tegime omalt poolt PTAle ettepaneku, et karantiin kestaks kompromissina 1,5 kuud.

Toome välja põhjused, miks nende 15 Ukrainast päästetud loomade jaoks on oluline 22. aprillist uutesse hoolivatesse päriskodudesse siirduda:

  • kõik loomad on vaktsineeritud ning neilt võetakse marutaudi tiitrid, et kinnitada nende tervist
  • neil sõjakoldest ja õudustest pääsenud loomadel on väga vaja liikuda karantiinikodudest, kus on palju päästetud koeri koos, edasi oma rahulikesse päriskodudesse, kus nad saavad harjuda uue perega ja rahulikus keskkonnas taastuda kõigest läbielatust.
  • kõik loomad on väga hästi sotsialiseeritud ja inimestega väga sõbralikud, nad on lemmikloomad nagu kõik teised sõjapõgenikega Eestisse saabuvad loomad ning väärivad samuti kaitset. Nad lasevad endaga protseduure teha, ravida, mängida, otsivad pai ja lähedust ja on aktiivsed. Enamus oskavad ukrainakeelseid käsklusi ning on paari Eestis viidud nädala jooksul õppinud juba nende eestikeelsed vasted selgeks.
  • Koeri on käinud üle vaatamas mitu koeratreenerit, kes on nende seisu heaks hinnanud ja toonud välja nende iseloomust häid külgi ja teemasid, millega nii karantiinikodudes kui uutes kodudes tegelema peab.
  • On ebaproportsionaalne määrata neile 15 loomale kolm kuud karantiini, kui ülejäänud tuhanded Ukrainast Eestisse saabuvad lemmikloomad veedavad karantiinis kolm nädalat. Arvestades asjaolu, et hinnanguliselt 2/3 sõjapõgenikega kaasasolevatest lemmikloomadest on vaktsineerimata, tundub halvasti kalibreeritud algatus karistada vaktsineeritud 15 looma, kes on niigi pikema aja ehk siis meie ettepanekul 1,5 kuud rangetes karantiinitingimustes.
  • Juba praeguseks on suur hulk inimesi avaldanud soovi neile koertele ja kassile armastavat kodu pakkuda. Oleks ebamõistlik hoida neid 3 kuud karantiinis, kui neil oleks võimalus liikuda turvaliselt uutesse peredesse.
  • Fookus marutaudi jt haiguste ohu vähendamiseks peaks olema nende sadade ja tuhandete lemmikloomade vaktsineerimisel, kes praegu ilma kaitsesüstideta Eestisse tulevad. Oleme teinud Põllumajandus- ja Toiduametile ka ametliku ettepaneku piirile veterinaaride saatmiseks, kes aitaksid sõjapõgenikel ka kaasas olevate lemmikloomade registreerimisega ning vajadusel vaktsineerimisega, Arvestades, et 2/3 Ukrainast Eestisse saabuvatest lemmikloomadest on vaktsineerimata, teeks see sõjapõgenike elu kordades lihtsamaks, kui nad saaksid juba piiril ilma lisatasude ja otsimiseta loomad registreeritud ja vaktsineeritud. Suur hulk koos sõjapõgenikega liikuvaid lemmikloomi vajab organiseeritud tegevust ning Nähtamatute Loomade 15 päästetud looma, kes on juba vaktsineeritud ja terved, ei tohiks olla nii suur fookus ning päädida 3-kuuse karistusega neile loomadele.
Päästetud koer Mila karantiinikodus

Jätkame läbirääkimisi Põllumajandus- ja Toiduametiga. Kutsume loomasõpru kaasa rääkima, et PTA teaks, et nende erakordselt pika karantiini otsusel ei ole tuge.

Vaata videot, kus selgitame olukorda lähemalt – https://www.facebook.com/nahtamatudloomad/videos/652015105885083/

Aitäh kõigile toetajatele! Tänu Sulle saime need koerad päästa sõjaõudustest ja nüüd võitleme lõpuni välja, et ka karantiinitingimused oleksid õiglased.

UUENDATUD: Põllumajandus- ja Toiduamet lükkas kõik Nähtamatute Loomade tehtud ettepanekud tagasi ja jätkab üliranget karantiinikorda. See takitab neile paljukannatanud koertele uute heade kodude leidmist, kus nad saaksid rahulikult taastuda ja uue perega harjuda.