Pöördumine Põllumajandus- ja Toiduameti poole piiril saabuvate loomade vaktsineerimiseks

Nähtamatud Loomad esitas 6. aprillil Põllumajandus- ja Toiduametile ametliku ettepaneku saata Läti-Eesti piirile ajutiselt veterinaarid, kes saaksid Eestisse koos sõjapõgenikega saabuvad lemmikloomad üle vaadata ning vajadusel vaktsineerida need loomad, kel seda vaja. Hinnanguliselt 2/3 praegu saabuvatest loomadest on vaktsineerimata, mistõttu peame seda kriitiliselt oluliseks sammuks, et vähendada marutaudiriski ning kaitsta loomi ja inimesi.

Avaldame PTAle saadetud pöördumise täismahus:

6.04.2022

Lugupeetud Põllumajandus- ja Toiduamet

Seoses Ukraina sõjaga kaasnenud olukorraga esitab loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad ametliku ettepaneku Eestit võimaliku marutaudiohu eest kaitsmiseks. Ettepanek lühidalt kokkuvõetuna on saata Eesti-Läti piirile PTA poolt loomaarstid, kes kontrolliksid koos sõjapõgenikega saabuvaid lemmikloomi ja vajadusel vaktsineeriksid need, kel puhul see vajalik on. 

Praeguseks on kriisisituatsioon koos tuhandete Eestisse saabunud sõjapõgenike ja paljude nende kaasas olevate lemmikloomadega eskaleerunud punkti, kus on Põllumajandus- ja Toiduameti poolt tugevamat sekkumist tarvis. Praeguste hinnangute järgi on ca ⅔ Eestisse saabunud sõjapõgenikega kaasas olevatest lemmikloomadest vaktsineerimata. PTAle on teada ca 500 Eestisse Ukrainast saabunud lemmiklooma, kuid hinnanguliselt on neid tegelikult kordades rohkem. 

Loomakaitseorganisatsioonid on sattunud kõnede laviini alla, et vastata kõikidele PTA poolt kehtestatud nõuetega seonduvatele küsimustele. Näeme selgelt, et PTA peaks astuma otsustavad sammud ning organiseerima veterinaarid piirile, et toetada sõjapõgenikke ka lemmikute nõuetele vastavaks vormistamises. Ei ole realistlik eeldada, et sõjapõgenikud jõuavad PTA kodulehel oleva registreerimisvormini, arvestades kogu infot, mida nad võõrasse riiki saabudes läbi peavad töötama ning segast situatsiooni, kuhu paratamatult sõjapõgenikena satuvad. 

Lemmikloomadega saabuvate sõjapõgenike aitamine juba piiril teeks nende jaoks selle protseduuri ning nõuetele vastamise tunduvalt lihtsamaks. Lisaks aitaks see vähendada olukorda, et Eestis ei liiguks ringi suurel hulgal registreerimata ning vaktsineerimata loomi, mis praegu paraku on juba reaalsus. 

Loomakaitseorganisatsioonina tunneme muret marutaudiohu kasvu üle Eestis. Seetõttu soovime näha Põllumajandus- ja Toiduameti spetsialistidelt vastavaid samme, et Ukrainast Eestisse saabuvad lemmikloomad saaksid vaktsineeritud ning tekkinud olukord kontrolli alla. Näeme, et amet ei ole meie hinnangul tegutsenud kriisiolukorrale vajaliku kiiruse ja operatiivsusega, et hallata potentsiaalseid riske, mis Eestile nii suure hulga kolmandast riigist pärinevate loomadega kaasneda võib. 

Praegune mittesekkumine võib tähendada hilisemaid negatiivseid tagajärgi ning veelgi suuremat töökoormust, et võimalikku tekkivat olukorda lahendada ning uuesti marutaudivastast võitlust alustada.

Peame oluliseks, et protseduur piiril oleks sõjapõgenikele ning nende lemmikloomadele võimalikult vähe stressirohke ning ülesannet täitvad veterinaarid läbiksid ka vastava kiirõppe, kuidas sellises tundlikus situatsioonis inimestega suhelda. Oluline on, et sõjapõgenikud saaksid signaaliks, et Eesti riik toetab neid, et ka lemmikloomadega elu lihtsamaks teha ja neid aidata, mitte ei mõista neid hukka, sest nende riigis kehtivad teised nõuded ning on teistsugune loomapidamiskultuur. 

Palume esitada vastus käesolevale pöördumisele e-kirja teel aadressile kristina.mering@nahtamatudloomad.ee