Ville kogemuslugu Nähtamatute Loomade vabatahtlikuna


Artikkel ilmus portaalis Teeviit detsembris 2018.

Detsembris räägime Teeviit lehel jätkusuutlikust eluviisist, vastutustundlikust tarbimisest ja heategevusest. Täna jagab oma kogemuslugu 27-aastane Ville, kes on vabatahtlik loomakaitseorganisatsioonis Nähtamatud Loomad. Ville räägib oma loos sellest, kuidas teha efektiivselt head ning kuidas vabatahtlikuna organisatsiooni töös kaasa löömine on temas mitmeid oskusi lihvinud.


Olen tarkvarainsener Tartust. Teismeliseeast saadik olen mõelnud erinevatele maailma probleemidele. Enda tungile teisi aidata leidsin umbes poolteist aastat tagasi väljundi, kui liitusin loomakaitseorganisatsiooniga Nähtamatud Loomad, mis tegeleb farmiloomade heaoluküsimustega ning karusloomafarmide keelustamise lobitööga.

Ville Nähtamatute Loomade infolauda tegemas.

Heategevuse valdkonnas kõnetavad mind paljud teemad. Püüan iga kuu natuke raha annetada. Näiteks organisatsioonidele Against Malaria Foundation ja GiveDirectly. Kui ma oskaks kuidagi kasulikult sellesse panustada, siis kõige enam sooviksin aidata vaimse tervise probleemidega inimesi. Kui vaadata Maailma Terviseorganisatsiooni hinnanguid erinevate haiguste põhjustatud kannatuse määrale, siis on depressioon üks tõsisemaid globaalseid tervishoiuprobleeme. Kahjuks on see valdkond, kus ilma spetsiifiliste teadmisteta ilmselt väga palju kasulikku tööd ära teha ei saa. Nähtamatute Loomade näol on minu jaoks langenud kokku mitu olulist tegurit: probleem on minu jaoks oluline, organisatsiooni tööpõhimõtted kõnetavad mind ja minu panusest võib reaalselt kasu olla.

Ma ei saa öelda, et ma oleks suur loomaarmastaja. Mul pole lemmikloomi ja ka lapsena polnud mul maakohta, kus farmiloomadega kokku puutuda. Tegelikult ei meeldi mulle üleüldiselt, kui keegi peab ilma hea põhjuseta kannatama. Farmiloomade heaoluga tegelemine sobib mulle, sest probleem on mastaapne. Farmiloomi on väga palju ja nende olukord on väga vilets. Samuti on see hea valdkond, sest vabatahtlikuna on võimalik siin oluliselt panustada. Maailmas on ka mitmeid muid olulisi probleeme, kuid mille lahendamisele on oluliselt raskem vabal ajal kaasa aidata.

Ville Food Innovation Summitil vabatahtlikuna panustamas.

Nähtamatute Loomade juurde kutsub mind lähtumine efektiivse altruismi ideest ehk püüd leida strateegiaid, millel oleks võimalikult suur mõju loomade heaolu parandamisele. Oleme rahvusvahelise organisatsiooni Open Cages osa, mis on tunnustatud Animal Charity Evaluatorsi (ACE) poolt. ACE on efektiivse altruismi kogukonnas tuntud organisatsioon, mis hindab loomakaitseorganisatsioonide mõju. Õpime oma koostööpartneritelt lähenemisi, millega nemad on oma riikides suutnud loomade heaks midagi olulist ära teha. Meie jaoks on enda harimine ja arendamine väga oluline.

Oma põhitegevuseks vabatahtlikuna peaksin ilmselt veebilehtede arendamist ja haldamist ning IT toe pakkumist, aga olen lisaks sellele saanud proovida väga palju erinevaid ülesandeid. Olen osalenud meeleavaldustel, jaganud lendlehti, aidanud korraldada üritusi, otsinud inimesi, kes meid kampaaniatega seoses aitaksid, töötanud infolauas, esinenud sisekoolitusel ning valmistanud sõbraga küpsetiste müügi jaoks kirjut koera. Meie organisatsioonis on võimalik tõesti palju tegevust leida, kui olla ise aktiivne.

Ville Nähtamatute Loomade vabatahtlike koolitusel ettekandega esinemas.

Mind on vabatahtliku töö kõige enam arendanud raskustega toimetulemise ning suhtlemise osas. Ütleksin, et olen eestlasele omaselt loomult tagasihoidlik, mistõttu oli minu jaoks käputäie vabatahtlikega meeleavaldustel käimine alguses päris raske. See tundus mulle päris pealetükkiv. Kuna me tegime mingi periood seda igal nädalal, siis harjusin sellega aja jooksul ning madalam ärevus kandus üle ka igapäevaellu. Meeleavaldused, ürituste korraldamine ja infolauas suhtlemine on aidanud kõvasti arendada suhtlemisoskust ning õpetanud paremini toime tulema raskete olukordadega. Ükskõik mille organiseerimisel läheb alati midagi viltu, mida üritust külastades ei märka. Selle sagedane kogemine aitab õppida, et igast olukorrast on võimalik hästi väljuda ning ebaõnnestumise hirmul pole põhjust. Samuti võimaldab vabatahtliku töö arendada praktilisi oskuseid nagu ajaplaneerimine ja eneseväljendamisoskus. Spetsiifilisemate huvidega vabatahtlikud saavad harjutada näiteks graafilist disaini, videotöötlust, turundust, tõlkimist ja palju muud.

Heategevusorganisatsioonis tegutsemine võimaldab tutvuda sarnase maailmavaatega inimestega. Mõne seisukoha puhul võib olla raske igapäevaelus kohata inimesi, kes jagaksid sinu arvamusi. Töö või kooli kaudu on näiteks raske tutvuda teistega, kes oleksid sama pühendunud loomade olukorra parandamisele. Võimalus sõbruneda heatahtlike inimestega, kes varuvad oma väärtuslikku vaba aega teiste aitamisele, on minu jaoks vabatahtliku töö juures väga hinnaline.

Ville puurikanade teemalisi lendlehti jagamas

Viimane ja kõige olulisem põhjus vabatahtliku töö tegemiseks on võimalus midagi maailmas paremaks teha. Igapäevatöö, mida ma teen enda vajaduste katmiseks, ei saa anda sellist rahuldust nagu teadmine, et ma pingutasin kellegi teise olukorra parandamise nimel.

Soovid ka Nähtamatute Loomade vabatahtlikuks tulla? LIITU JUBA TÄNA SIIN!