Taimse Teisipäeva kooliprogramm pälvis Keskkonnaministeeriumi tunnustuse

Keskkonnaministeerium annab igal aastal välja keskkonnasõbraliku haridustegevuse eest tunnustust “Keskkonnakäpp”. Taimne Teisipäev, Nähtamatute Loomade lihatarbimise vähendamise kampaania, algatas 2020. aastal kooliprogrammi, mis pälviski tänavu Keskkonnaministeeriumi tunnustuse.

Taimse Teisipäeva kooliprogramm teeb koolidega koostööd, et viia aastaks 2040 Eesti elanike toidulaud tasakaalu. Tänaseks on programmiga liitunud 60 kooli ja lasteaeda ning see mõjutab positiivselt 12 316 noore toidulauda. Kooliprogrammi raames pakutakse koolides ja lasteaedades kord nädalas taimset lõunat, koolitatakse kokkasid, tehakse õpilasi kaasavaid ettekandeid toiduvalikute mõjust tervisele ja keskkonnale. 

Uuringud näitavad, et me tarbime umbes kolm korda rohkem liha, kui Tervise Arengu Instituut soovitab. See on keskkonnale suur koorem ning lihatarbimise vähendamine toob palju kasu nii meie tervisele kui ka loodusele. “Jätkame projektiga seni, kuni oleme kindlad, et 2040. aastaks on Eesti elanike toidulaud tasakaalustatud,” sõnab kooliprogrammi eestvedaja Karin Kanamäe.

Oxfordi ülikooli teadlased on toonud välja, et taimset toitu eelistades on oma ökoloogilist jalajälge võimalik vähendada kuni 73% võrra. Lisaks leidsid nad, et loomatööstus võtab enda alla lausa neli viiendikku kogu haritavast maast, mis on ebaproportsionaalselt palju võrreldes loomsest toidust saadava kasuga. Lihatarbimise vähendamist peetakse keskkonna perspektiivist isegi olulisemaks kui kohaliku toidu eelistamist või lennukiga reisimisest loobumist. (1)

Viited:
(1) Poore, J., & Nemecek, T. 2018. Reducing food’s environmental impacts through producers and consumers. Science, 360(6392), 987–992.