Õrrekanade mune saab kohati osta soodsamalt kui puurikanade mune

6. septembril 2022 läbiviidud hinnavõrdlus Rimi, Prisma ja Selveri e-poodide ning Bolt Marketi sortimentide põhjal näitab, et erinevatest pidamisviisidest pärinevate munade hinnavahe on ühtlustunud sellisel määral, et kohati on õrrekanade munade valimine rahakotile sõbralikumaks saanud, kui julmal viisil toodetud puurikanade munade ostmine. 

Eriti hea uudis on see kahele kolmandikule Eesti inimestest, kes Kantar Emori avaliku arvamuse uuringu kohaselt ei toeta kanade pidamist kitsastes traatpuurides.

Keskmine hinnavahe on nende kahe pidamisviisi lõikes vaid 19 senti. Keskmiselt maksab 10 puurikanamuna 2.37 € ja sama suur karp õrrekanade mune 2.56 €. Selveris maksab oma kaubamärgi õrrekanade munade karp 2.29 € ning Rimis lausa 1.75 €. Bolt Marketis on õrrekanade munad kõige soodsam valik, makstes 1.99 €. Kõik kolm valikus olevat Eggo puurikanade munade karpi maksavad üle 2 €, keskmiseks hinnaks kujuneb 2.56 €.

Puurikanade munad moodustavad poelettidel kõige suurema osa munade valikust ning 87.7 % kõigist Eesti kanadest peetakse puurides. Kuigi Eesti inimesed hoolivad loomadest ning ei toeta julma tööstusliku masinavärgi toimimist (suisa 72 % ei toeta kanade puuris pidamist), on nende toidulauale seni suures osas jõudnud puurikanade munad just odava hinna tõttu. Nüüd on vastutustundliku valiku langetamine poes muutumas ostjatele aina lihtsamaks.

Puurisüsteemides peavad linnud elama umbes A4 paberi suurusel pindalal, kus neil ei ole võimalik isegi tiibu sirutada ega päikesevalgust näha. Puurides peetakse linde kulude kokkuhoiu eesmärgil – kitsastes tingimustes saab pidada rohkem kanu ning kuna linnud ei saa liigiomaselt käituda, kulutavad nad vähem energiat ning vajavad seetõttu ka vähem sööta.

Puurikanade munad tunneb ostja poes ära selle järgi, et munale märgitud kood algab numbriga 3. Ava poes munakarp ning veendu, et munal olev kood algab numbritega 2, 1 või 0, mis tähistavad kõrgema heaoluga õrrekanade, vabalt peetavate kanade ja mahekanade mune. 

Kuidas poes mune valida?

* Hinnavõrdlus viidi läbi Rimi, Prisma ja Selveri e-poodide ning Bolt Marketi valikus olevate 10 munaga karpide hindade põhjal 6. septembril 2022.
* Kantar Emori avaliku arvamuse uuring viidi läbi oktoobris 2021.