Toeta

Natalie Portmani „Loomi süües:” odava liha kõrge hind

Sel laupäeval, 13. aprillil esilinastub kinos Sõprus kauaoodatud dokumentaalfilm „Loomi süües” („Eating Animals”), mis on pälvinud hulgaliselt rahvusvahelist tähelepanu. Erinevalt mitmetest teistest loomaõigusi käsitlevatest filmidest ei viibuta film aga sõrmega lihasööjate pihta, vaid kutsub kõiki mõtestama oma valikuid täna ja tulevikus.

Christopher Quinni lavastatud ja tippnäitleja Natalie Portmani produtseeritud linateose keskmes on väikefarmerid – Ameerika kunagine au ja uhkus, kellest on tänaseks saamas laenukoormate kuhjudes ja korporatiivse piitsa laksudes väljasurev liik. Loomadest hoolimine ning nende traditsioonilist viisi aretamine pole enam kasumlik. „Is this farming?” küsib maailma suurima linnulihatootja Perdue heaks töötanud farmer.

Kui film on meilt justkui röövimas lootust, puistab ta seda ka vaikselt tagasi. Esikaadrid viivad meid üle tühjade kuivanud põldude, kust jõuame omakorda moodsatesse tööstusfarmidesse, kuid lõpukaadrid pööravad hetkeks pilgu ka vohavatele niitudele, kuhu on taas teretulnud nii lehmad, kitsed, rebased kui ka meie enda lapsed. Kas tulevik saab veel kunagi selline olema, sõltub meist endist.

Dokumentaalfilm „Loomi süües” esilinastub laupäeval, 13. aprillil kell 19.00 Eesti toidufilmide festivali raames kinos Sõprus.