Nähtamatud Loomad on nüüd 6-aastane

Nähtamatute Loomade asutaja ja tegevjuhi Kristina Meringu kõne Nähtamatute Loomade 6. sünnipäeva tähistamisel 13. juunil 2023

Meie organisatsioon on nüüd 6-aastane. Äge. See on rõõm, sest mäletan asutamispäevade hetki ja unistusi pikaajaliselt võimekast ja jätkusuutlikkust organisatsioonist, mis saab aina jõudu juurde. Palju on lühiajalisi sutsakaid, mis tekivad ja kaovad. Nähtamatus Loomad on teist masti organisatsioon. Antifragile organisatsioon, mis saab raskustest hoopis tugevamaks. Nagu hüdra mütoloogiast, mida rohkem temaga võitled, seda tugevamaks ta saab.

Viimane aasta on toonud uusi väljakutseid, mille oleme seni hästi ja nupukalt lahendanud. Mul on nii hea meel, et me ei mõtle probleeme ise oma lähenemise ja suhtumisega suuremaks, vaid keskendume lahendustele ja oleme realistlikud, et eduka organisatsiooni ehitamisel tulebki takistusi ette ja vahel ongi raske olukord ja see on okei. Varsti on jälle kergem. 

Ma tahaksin tuua ühe hea näite meie orgikultuurist, kus oleme mu hinnangul sel aastal hea arengu teinud. Teal organisatsioonikultuuri lähenemises on selline printsiip, et lähtepunktiks ei ole mitte Predict and Control, vaid on hoopis Sense and Respond. See tähendab, et Nähtamatute Loomade tööd strateegiliselt planeerides me mitte ei pane endale eeldusi kontrollida olukordi, vaid tajuda potentsiaali meie erinevate kampaaniate tegevustes loomade aitamiseks ja vastata sellele. See teeb meid töös tõhusamaks ja aitab paremini eesmärkide poole liikuda, sest kuulame, mis ühiskonnas toimub ja integreerime loomade aitamise selle sisse. Eelmisel aastal toimunud Ukraina varjupaigaloomade päästeaktsioon on hea näide sellest kiirest paindlikkusest.

Aga loomadest tahaksin ma korraks rohkem rääkida. Eile oli huvitav hetk, kus Riigikogus loomakaitse töörühmaga kohtudes ütles töörühma esinaine Anastassia Kovalenko-Kõlvart, et huvitav, me oleme ikka kaugel veel sellest, et loomade heaolu oleks väärtus iseenesest, sest siin kohtumisel ka räägime selle positiivsetest mõjudest inimtervisele, kui otsustada puurikana muna asemel vabapidamise muna osta. Me ei räägi loomade heaolust väärtusena iseenesest. 

Kohtusime Meritiga eelmisel nädalal regionaal- ja maaeluminister Madis Kallasega. Ka tema ütles, et keegi pole ju vastu loomade heaolule, tuleb lihtsalt välja mõelda, kuidas, see pole selge.

Nähtamatute Loomade roll nende mõlema küsimuse puhul muutub üha olulisemaks. Lahendused on olemas ja kättesaadavad, aga peale meie ei nügi keegi piisava tarkuse ja tõhususega nende poole. 

Peame olema loomade heaolu ja huve pildis esindamas praegu rohkem kui varem, sest seoses rohepöörde tegevusplaanidega on oluline, et loomatööstuste roll ei jääks tagaplaanile. Eestis räägitakse sellest palju vähem kui muudes riikides. Meie saame seda seost pildis hoida ja rääkida lihatarbimise ja tööstusfarmide vähenemise olulisusest.

Kui me seda ei tee, jäävad need miljonid loomad ja linnud oma kannatustes tööstusfarmides täiesti varjatuks ja üksi. 

Selle aasta jooksul oleme tööstusfarmides toimuva suuremalt teemaks võtnud. On oluline, et inimesed teaks, mis seal loomadega toimub. See on olnud ka endale raskem väljakutse. Kui valmistasin ette pikka ülevaadet tööstuslikust loomakasvatusest meie kodulehele, valisin fotosid ja lugesin allikaid, siis tulid peale kõige nördinumad ja kurvemad tunded sellest, kui õudsa süsteemi loomade kannatustest me inimestena loonud oleme. 

Last oodates olen eriti tundlik emisepuuride ja piimatööstuses vastsündinud vasikate emadest eemaldamise suhtes. See on nende loomade igapäevane reaalsus, mis koosneb vaid õudustest. 

Aga. Täna on tähistamise päev. Ja seda kõike toimuvat arvestades saan ainult veel eriti tänulik, rõõmus ja uhke olla selle töö üle, mida olukorra parandamiseks Nähtamatutes Loomades teeme. 

Me oleme organisatsiooni esimesest päevast alates tegutsenud võimalikult suurt positiivset mõju silmas pidades ja mul on hea meel, et oleme 6. sünnipäevaks seda ka juba korralikult tõestanud. Tänaseks päevaks on meie kanade heaolu kampaania korporatiivtöö mõjutanud 200 000 linnu heaolu ja Taimse Teisipäeva kooliprojekt säästab aastas üle 240 000 looma elu, kui koolides üle Eesti söövad õpilased teisipäeviti taimset.

Eile oli eriti tore Riigikogus kuulda, kuidas meie kampaaniad on väga nähtavad ja meie sõnum jõudnud paljudeni. 

See on kõik meie tehtud oluline töö. See on tähendusrikas, sest oleme loonud organisatsiooni, mis seisab nõrgemate kaitseks, nähtamatuks jäävate loomade eest. Ja teeb seda pikemat plaani arvestades, mitte jäädes ajutiseks sutsakaks, kelle peale abivajajad loota ei saa.

Aitäh, head võitluskaaslased, toetajad ja sõbrad, et seda koos teeme. Me ei vannu alla suurte väljakutsete ees ka edaspidi ja seisame loomade eest sama südikalt ja tulevikus. 

Aitäh kogu tiimile, et tõestame, et see on võimalik. 

Palju õnne meile kõigile Nähtamatute Loomade 6. sünnipäeva puhul!

Nähtamatute Loomade 6. sünnipäeva tort, autoriks CAFU