Loomakaitsjad kogunevad Riigikogu ette hea tahte avaldusele, et toetada karusloomafarmide keelustamise hääletust

Riigikogu suures saalis tuleb 15. oktoobril esimesele lugemisele karusloomafarmide keelustamise eelnõu. Loomakaitseorganisatsioonid Nähtamatud Loomad ja Loomus kogunevad kell 9.30 Riigikogu ette, et avaldada head tahet ja toetust Riigikogu liikmetele. 

Sel sügisel menetleb Riigikogu taas karusloomafarmide keelustamise eelnõu. Seekord esitas eelnõu 23 parlamendiliiget erinevatest erakondadest. Riigikogu suures saalis on karusloomafarmide keelustamist arutatud varem kahel korral, viimane kord 2019. aasta alguses, mil eelnõu hääletati napilt menetlusest välja. Loomakaitsjad usuvad, et sel korral on karusloomafarmide keelustamise tõenäosus väga suur.

“Me oleme karusloomafarmide keelustamisele lähemal kui kunagi varem ja läbi hea tahte avalduse saame üheskoos anda viimase signaali näitamaks Riigikogu liikmetele, et Eesti elanikud toetavad sellise julma loomade kohtlemise lõpetamist. Seetõttu otsustasime koostöös Loomusega korraldada kogunemise, mille eesmärk on näidata toetust Riigikogu liikmete hoolivale ja eetilisele südametunnistusele ja loomasõbralikkusele,” sõnas Nähtamatute Loomade president Kristina Mering.

Erinevate uuringute kohaselt on märkimisväärne osa Eesti elanikkonnast karusloomafarmide keelustamise poolt. Kantar Emori värske, 2020. aasta septembris läbi viidud uuring näitas, et lausa 75% Eesti inimestest ei poolda rebaste ja naaritsate kasvatamist ja hukkamist farmides karusnaha saamise eesmärgil.

“Loomade väärkohtlemine karusloomafarmides ei kuulu 21. sajandisse. Seda kinnitavad nii avaliku arvamuse küsitlused kui ka juhtivate zooloogide seisukohad,” rääkis Loomuse juhatuse liige Martin Garbuz. “Koostöös Nähtamatute Loomadega korraldatav toetusavaldus saadab positiivse sõnumi ja väljendab lootust loomade julma kohtlemise lõpetamiseks. Selle nimel on pikalt tööd teinud mitmed organisatsioonid, seega loodame, et Riigikogu istung lõppeb sedapuhku loomade jaoks soodsalt.”

Eetilistel põhjustel on karusloomakasvatused keelustatud juba pooltes Euroopa riikides. Eelmisel aastal otsustati see tegevusala täielikult keelustada näiteks Norras, kus karusnaha tootmine on erinevalt Eestist moodustanud arvestatava osa majandusest.

Oma head tahet ja hoolivust nõrgemate vastu näitama on oodatud kõik inimesed. Üritusega saab liituda SIIN.