Kristina Mering: 2023 läheb ajalukku puurikanalate õuduste paljastuse aastana

Nähtamatute Loomade asutaja ja tegevjuht Kristina Mering võtab kokku 2023. aasta Nähtamatutes Loomades

Head loomasõbrad

Täna on 2023. aasta eelviimane päev ja ma tahan korra võtta hetke, et hinnata, milline erakordne aasta see loomade aitamiseks on olnud. 

Meil on Nähtamatutes Loomades töötempo intensiivne ja palju tööd toimub otsustajate ja mõjutajatega suheldes, mistõttu ei pruugi see alati meie jälgijateni infona jõuda. Anname endast parima, et see suur töö, mis loomade aitamiseks igapäevaselt teeme, oleks läbipaistvam. 

Sel aastal toimus Nähtamatutes Loomades palju suuri algatusi loomade kannatuste leevendamiseks, ent vaieldamatult suurim ja enim meie tööd võttis septembris Pealtnägija vahendusel avalikuks saanud paljastus Eesti puurikanalatest. Meie tiimiliige Mirjam töötas Eesti puurikanalates ning jäädvustas pildi- ja videomaterjali seal nähtust. Materjal katab 95% Eesti puurimunatootmisest.

Sisuliselt võib öelda, et oli munatööstus enne seda saadet ja on munatööstus pärast, kes ei saa enam ignoreerida kanade puurispidamise loobumise vajalikkust ja üleminekut vabapidamissüsteemidele. 

Oleme loonud head sidemed nii Riigikogus kui ministeeriumites, et kanade puurispidamise keelustamisega 2024. aastal täisvõimsusel edasi minna. Kerge see kindlasti olema ei saa, aga väljakutseid me ei karda. Karusloomafarmide keelustamine võttis ca 15 aastat mu elust ja andis nii väärtuslikud õppetunnid eduka kampaania üles ehitamisest. Kõik see annab kaalu juurde meie praegusele fookusele päästa kanad puuridest, mis mõjutab sadu tuhandeid elusolendeid igal aastal. 

Algatasime petitsiooni kanade puurispidamise keelustamiseks, mis läheb lukku 10. jaanuaril. See on juba praegu Eesti ajaloo edukaim digiallkirjade petitsioon loomade kaitseks ja aasta esimestel päevadel paneme pedaali põhja, et koguda veelgi enam loomasõpru kokku oma poolthäält andma. Juba praegu on üle 16 000 hea Eesti inimese öelnud oma digiallkirjaga, et kanade puurispidamine peab lõppema.

Kohtusime mitmel korral regionaalministri Madis Kallasega, et arutada kanade puurispidamise keelustamist

Aasta eredatest hetkedest tooksin välja veel aasta alguse kuuenädalase kampaania, millega tõime Eesti linnade tänavapilti nii sigade ja kanade kriitilise olukorra tööstusfarmides kui ka tõstsime fookusesse fakti, et soovituslik päevane lihakogus on vaid ühe-kahe tikutopsi suurune kogus. See pälvis palju tähelepanu ning käisime sellest lähemalt rääkimas nii ERRi raadioeetris kui Terevisioonis. Viisime selle sõnumi ka ajalehe esikaanele.

Nähtamatute Loomade Taimse Teisipäeva teavituskampaania EPLi esilehel

Kevadel organiseerisime päästeaktsiooni ühte Eesti suurimasse puurikanalasse ja tõime sealt ära 11 räsitud kana, kes muidu oleksid läinud tapale. Rajasime neile turvakodu Põhja-Eestisse, kus nad taastuvad puurikanala halbadest elutingimustest ja läbielamistest. Päästeaktsioon jõudis nii Reporterisse kui Ringvaatesse ning oli meediapildis, tänu millele saime näidata, millised on kanad, kes puurikanalas elavad – räsitud, sulgedeta, vigastustega ja stressis.

Puurikanalast päästetud Matilda, kes sai minna Nähtamatute Loomade rajatud kanade turvakodusse taastuma

Teine suurem ja olulisem algatus oli augustis ja septembris läbi viidud kampaania tööstusliku loomakasvatuse telgitaguste paljastamiseks, kui tänu heade annetajate toele saime välireklaamidel, digiekraanidel, veebibännerite, sisuturundusartiklite ja sponsoreeritud postituste vahendusel rääkida nende miljonite loomade kannatustest, kes odava massitootmise jaoks kehvades elutingimustes kannatama peavad. See oli esmakordne nii kontsentreeritud ja suure ulatusega kampaania tööstusfarmide kriitiliste probleemide avalikkuse ette toomiseks Eestis. See poleks meil õnnestunud ilma sadade inimeste toeta, kes annetuskampaanias õla alla panid et loomade õudsed kannatused ei jääks varjatuks. 

Augustis ja septembris Eesti tänavatel olnud tööstusfarmide reaalsust paljastav kampaania

Meile on Nähtamatutes Loomades mõju mõõtmine olnud oluline juba esimest päevast, mil organisatsiooni lõin. Paigutume efektiivse altruismi paradigmasse, et tuua võimalikult palju tulemusi, et kannatusi leevendada. Tänaseks on meie kanade heaolukampaania, kus veename toidufirmasid loobuma puurikanade munadest ja üle minema vabapidamismunade müügile mõjutanud ca 200 000 linnu heaolu. Meie Taimse Teisipäeva kampaania, millega liitunud 184 Eesti kooli ja lasteaeda, kus ca 30 000 õpilast sööb iga teisipäev taimse lõuna, säästab aastas 275 779 looma elu! Just selliste tulemuste toomise jaoks ma Nähtamatud Loomad ellu luua soovisingi.

Mul on suur rõõm, et nende kuue ja poole aasta jooksul, mil Nähtamatud Loomad on tegutsenud, oleme üha tugevamaks kasvanud ja tiimina arenenud oma valdkonna eksperte ühendavaks organisatsiooniks. Sel aastal on mul enda antud intervjuusid isegi raske kõiki kokku lugeda, teiste tiimiliikmete omadest rääkimata. 

Üks vestlus paljudest: käisime koos meie loomade heaolu spetsialisti Mirjam Näkiga TV3 Stuudios kanade puurispidamise keelustamisest intervjuud andmas

Kõige selle juures tahan korra jagada oma imetlust Nähtamatute Loomade tiimiliikmete suunas. On kõige ilusam asi maailmas, kui kõrge motivatsioon kohtub targa ja läbimõeldud lähenemise ja professionaalsusega, et saavutada meie ambitsioonikaid eesmärke loomade heaks. Kui liigutav on näha, et meie tiimiliikmed tulevad vajadusel kokku ka nädalavahetusel või õhtutundidel, kui kampaanias kriitilisem hetk ja vaja kiirelt arutada, kuidas mõnele loomatööstuste algatusele reageerida. Ma olen iga päev tänulik nende maailmamuutjate eest, kellega koos Nähtamatutes Loomades seda rasket tööd teeme. Tiimiliikmete hoolivus inspireerib ennast ka tahtma olla üha parem inimene. 

Tunnen suurt uhkust, et sel aasta teises pooles, kui sain esmakordselt pisitütre emaks ja vähendasin seetõttu veidi töökoormust, on organisatsioon kütnud sama võimsalt. Meie tiim on läbitud raskustest sõltumata tugev ning ühtne. See teeb meid jätkusuutlikumaks, et võidelda loomade eest pikas plaanis – paraku need väljakutsed tööstusliku loomakasvatuse vähendamiseks ei käi ruttu ja peab varuma palju kannatlikkust ja nupukust, et leida viisid, kuidas seda muutust võimalikult efektiivselt katalüseerida. Tean, et me saame hakkama, sest selliste tarkade ja kirglike loomasõpradega, kelle sisemine motivatsioon loomade kannatuste ärahoidmiseks on kõrge, ei ole ükski barjäär ületamatu. 

Ilma pikema jututa tahaksin Sind kutsuda nüüd vaatama hoopis lühikest videot, mis meie selle aasta tegevused loomade aitamiseks tempokalt kokku võtab. 

Selleks, et 2024. aasta loomade jaoks veelgi võimsam tuleks, on vaid praegu 31. detsembrini võimalus osaleda annetuskampaanias, kus lahke suurannetaja kahekordistab kõik püsiannetused. See on supervõimalus olla veelgi tõhusam loomade aitamisel! Anneta siin – https://bit.ly/aitanloomi2024

Puurikanalast päästetud kana Matilda pool aastat pärast Nähtamatute Loomade päästeaktsiooni kenasti taastunud ja naudib head elu turvakodus