Toeta

Nähtamatute Loomade toetajad annetasid 5000 eurot Ukraina farmiloomade turvakodule

24. veebruaril, Eesti Vabariigi 104. sünnipäeval algas Ukrainas sõda. Kogu Nähtamatute Loomade tiim valutas südant Ukraina inimeste pärast, loomakaitseorganisatsioonina aga tõusis meie prioriteediks kiiresti ka Ukraina loomade olukord. Kuna Nähtamatud Loomad tegeleb eelkõige farmiloomade heaoluga, võtsime ühendust Ukraina farmiloomade turvakoduga Shelter Ugolyok, et uurida nende olukorra, murede ja vajaduste kohta, millega Lõuna-Ukrainas Hersonis silmitsi seisti.

„Olud on loomulikult ärevad. Kogume annetusi, et nii enda kui ka loomade eest hoolitseda. Oleme hakanud varjupaika tooma ka neid loomi, kes on tänavatele sattunud. Neid on väga palju… Ja nende hulgas pole mitte ainult kassid ja koerad, vaid ka muud väiksemad farmiloomad,“ räägib telefonikõnes ärev Alexandra Levitska, Ugolyoki asutaja ja omanik.

Autor: Shelter Ugolyok

Mõneks ajaks kadus varjupaigas elekter, töötajad olid päevi söömata ning varjupaigast kõigest 300 meetri kaugusel plahvatasid pommid. Levitska kirjeldas, et ka loomad olid hirmunud ja ta andis endast kõik, et nende jaoks rahulikuks jääda.

Meie tiim reageeris kiiresti – loetud päevadega tehti mitmeid üleskutseid sotsiaalmeedias, jagati uudiseid lähedastega ning äratati ka Eesti ettevõtete tähelepanu, et leida viis, kuidas sulelisi-karvaseid kaugel Ukrainas aidata. Eesti inimeste süda tuksus meie omadega samas rütmis ja meel mõlkus samadesse koledatesse paikadesse, sest vaid mõne päevaga kogusime 244 eraisiku ja kuue ettevõtte annetuste abil 5000 eurot Ugolyoki toetuseks ning panime oma imeliste toetajate panuse teele. Kirjeldamatu tänu kõikidele inimestele, kes olid valmis mõtlema neile kaitsetutele ja hirmunud loomadele, kes kriisiolukordades paraku alati tagaplaanile jäävad. Nähtamatute Loomade tiimi poolt maailma suurim aitäh!

Selle raha eest osteti loomadele ja töötajatele süüa, ravimeid ja muud eluks vajalikku, et hoida sõjatingimustes turvakodu võimalikult efektiivselt funktsioneerimas. Levitska tunnistab, et olukord on jõudnud kriitilise piirini, evakueerimine oleks ainuõige, kuid nii mahukas ettevõtmine ei ole sõjakoldes paraku praegu võimalik. “Ma loodan, et presidentide läbirääkimised toovad mingisuguseid tulemusi. Kui ei, siis mõtleme edasi, mis saab,” räägib Levitska kõva südamega.

Autor: Shelter Ugolyok

Ugolyoki töötajad ja vabatahtlikud olid ja on siiani väga keerulises olukorras. Suurtes tööstusfarmides ei jää töötajatel muud üle kui põgeneda ja loomad maha jätta. See on kohutav otsus, mille ette inimesed sõjaolukorras asetatud on ja mille tulemusena võib kaasneda tõsiseid keskkonnakatastoofe. Tuhanded loomad jäävad farmidesse kinni ning surevad piinarikkasse surma nii õhu-, toidu- kui veepuuduse tõttu. Farmiloomade turvakodu töötajad ei saa endale selliseid otsuseid lubada – nemad teevad oma tööd armastusest loomade vastu ega saa neid kaitsetuid olendeid lihtsalt saatuse hooleks jätta.

Suuri loomi, näiteks lehmi, hobuseid ja lambaid, on tohutult keeruline evakueerida, ja nii oligi rahaline annetus parim, mida sellises olukorras omalt poolt pakkuda saime. Levitska sõnul tõusid Ukrainas peale esimesi sõjapäevi hinnad kolmekordseks, mis tegi keeruliseks nii töötajate kui loomade toitmise. Siiski suutsid nad aidata ka teisi varjupaikasid, kellel said toit ja vajalikud ravimid veelgi varem otsa kui neil.

Autor: Shelter Ugolyok

Levitska asutas Ugolyoki aastal 2013 ning selle ajaga on leidnud kodu või saanud päästetud sadu lehmi, lambaid, eesleid, kasse-koeri jne, kes on hädasti vajanud inimeste headust. Enamasti satuvad Ugolyoki loomad, kellega on midagi traumaatilist juhtunud, näiteks vigastada saanud võidusõiduhobused, kes ei suuda enam raha sisse tuua ja oleks muidu hukatud, sead, kelle toitmiseks omanikel enam raha polnud jpt.

Mitme asukohaga üle Ukraina on Ugolyok äärmiselt suur farmiloomade turvakodu. „Esimene loom, kelle päästsin, oli hobune. Ühest hobusest sai peagi kolm, sellele järgnesid mõned lehmad ja koerad ja nii need numbrid kasvasid, kuni ühest varjupaigast tekkiski kolm,“ räägib Levitska, kuidas ta farmiloomade aitamiseni jõudis.

Alexandra Levitska on näidanud üles enneolematut vaprust ja südikust, hülgamata oma loomi ning seades nende vajadused koos enda ja oma töötajate omadega samale pulgale. Need niigi traumeeritud ja juba korra inimeste poolt hüljatud loomad on heades kätes. Nähtamatute Loomade tiimil on rõõm, et saime anda oma panuse, et Ugolyoki farmiloomade varjupaiga koormat veidigi kergendada. 

Vaba Ukraina nimel!