Toeta

Kampaania aitas tuua võidu Venemaa kodututele koertele

Hukkamine jalgpalli ilu nimel

2018. aasta suvel toimusid Venemaal jalgpalli maailmameistrivõistlused. See on maailma kõige populaarsem spordiüritus, mis muu hulgas suurendab kogukondade ühtekuuluvust ja loob unustamatuid emotsioone. Meedia pöörab sel ajal rohkelt tähelepanu ka võõrustajariigile, kes soovib loomulikult jätta endast maailmale võimalikult head muljet. Meistrivõistluste ettevalmistuste käigus leidis aga Venemaa, et linnatänavatel elavad miljonid kodutud loomad ei ole just kõige ilusam pilt, mida spordisõpradele näidata, ning otsustas tänavad „puhastada“.

Kohalikud ametivõimud hakkasid spordivõistluse ilu nimel hüljatud ja abituid koeri julmalt hukkama. Enamikule söödeti mürgitatud toitu. Mürgituse tagajärjel saabuv surm on aeglane ja piinarikas, üldjuhul lämbub krampides loom enda okse sisse. Osa koeri tulistati otse tänaval surnuks mürginooltega. Sotsiaalmeedias hakkas levima rohkelt fotosid ja videoid piinlevatest ja hukatud tänavakoertest ning rahva pahameel üha kasvas.

Nõudsime julmuse lõpetamist

Pahameel kasvas ka loomakaitsjate seas ning tundsime, et midagi on vaja ette võtta. Kuu aega enne maailmameistrivõistlusi alustas Nähtamatud Loomad koos Anima Internationali koostöövõrgustikuga laialdast kampaaniat, et see kohutav julmus peatada. Kutsusime üles rahvusvahelist jalgpalliföderatsiooni FIFAt võtma vastutust kodutute loomade tapmise eest ning tegema kõik, mis võimalik, et hukkamised lõpeks.

Petitsioonile kirjutasid esimese paari nädala jooksul alla kümned tuhanded inimesed. FIFA andis meile seejuures teada, et teeb Venemaa kohalike ametivõimudega koostööd selle nimel, et loomi koheldaks humaanselt. Nad lubasid, et suhtuvad kodutute loomade probleemi täie tõsidusega.

Meie rahvusvaheline petitsioon kogus lõpuks üle 100 000 loomasõbra allkirja, nende hulgas oli 9000 inimest, kes ühinesid palvekirjaga tänu Nähtamatute Loomade üleskutsele. Üheskoos suutsime tõmmata kogu maailma tähelepanu neile õudustele, mida jalgpalli nimel tehakse.

Uus seadus kaitseb kodutuid loomi

Eelmise aasta lõpus saabus rõõmusõnum: Venemaa võttis vastu uue laiapõhjalise seaduse, mis suurendab kõigi loomade kaitset ja keelustab igasuguse julmuse loomade suhtes.

Soovimatute ja kodutute loomade tapmine on nüüd täiesti keelatud. Selle asemel piiratakse tänavaloomade arvukust steriliseerimise kaudu: loom püütakse kinni, steriliseeritakse ja vaktsineeritakse ning viiakse leitud kohta tagasi. Loomapüüdjad peavad seejuures salvestama kogu oma tegevuse videole ning avaldama püütud loomade kohta teavet. Varjupaikades tohib loomi hukata vaid juhul, kui loomaarst on kinnitanud, et loomal on ravimatu haigus või surmav vigastus.

Nähtamatute Loomade fundraiser Triin Lutsoja võtab kokku kampaania ja saavutatud tulemuse: „Need suurepärased muudatused said osaliselt teoks just tänu sellele, et survestasime suvel koos sadade tuhandete inimestega nii FIFAt kui ka Venemaa valitsust ning nõudsime nende kohutavate tegude lõpetamist. Üheskoos suutsime loomade elu päriselt muuta.“