Haned – kas ainult foie gras materjal?

Meil on käes sõbrakuu. Traditsiooniliselt tehakse sel päeval armsaid kingitusi oma lähedastele ja sõpradele. Võib-olla leidub kingikotis ka Eestis ikka veel müügil olev traditsiooniline foie gras, mõtlemata, et selle saamiseks on keegi pidama taluma kirjeldamatuid kannatusi. See keegi on olnud hani, kes sarnaselt inimestega on tundevõimeline elusolend.  Me peaksime olema juba väljakasvanud sellest ajale jalgujäänud arvamusest, et vaid inimesel on õigused ja vaid inimene kannatab valu, tunneb kurbust, armastust, sõprusetunnet ja teisi olulisi emotsioone. 

Mis on foie gras?

Foie gras’ on üks nendest roogadest, mille tõttu peavad tänapäeval loomad inimese maitsenaudingute pärast kannatama. Tegu on pardi või hane haigestunud maksaga, mis on enda tavasuurusest kümnekordistunud. Maks ise on sildistatud delikatessroaks, kuid maksa andnud linnud on surnud 4-nädalase julma sundtoitmise teel, mil neid hoitakse ülipisikestes puurides. Kuna foie gras’ saamiseks väärkoheldakse linde, nõrgeneb ka nende immuunsüsteem ja nad võivad kergemalt haigestuda näiteks linnugrippi. 

Haned on intelligentsed linnud

Haned on äärmiselt intelligentsed linnud. Neid võib veidi võrrelda koertega – ka hanedel on loomulik eluiga on 10-15 aastat ja neil on tugev territooriumi ning oma kodu valvamise instinkt. Kaitsemiseks teevad nad omamoodi tugevat prääksuvat häält (alternatiiviks koera haukumisele). Neil on ka väga hea mälu ning nad suudavad meelde jätta külalised, kes on varasemalt neile liiga teinud või neid halvasti kohelnud. 

Sellegipoolest on enamik hanesid sõbralikud ja heatahtliku loomuga, seda eriti oma pererahva suhtes. 

Haned on monogaamsed, mis tähendab, et emased ja isased moodustavad eluaegseid paare. Kaaslase surma korral ei pruugi üksi leinama jäänud kaaslane endale enam uut kaaslast leida. See on ju väga sarnane meie, inimestega?  

Ja vist ei ole vaja mainida, et haned ja pardid tunnevad valu ja neil on emotsioonid sarnaselt koerte, kasside ja inimestega. Kuidas on siis võimalik, et me tolereerime sedavõrd julma kohtlemist, mida traditsioonilistes foie gras farmides hanede ja partide peal jätkuvalt rakendatakse? 

Allkirjasta petitsioon keelustamaks julma foie gras müük Eestis: bit.ly/3lFMJjx