Toeta

50by40 konverents Berliinis: koos jõuame kaugemale!

27.-29. aprillil toimus Berliinis ProVegi ja The Humane Society poolt korraldatud 50By40 Corporate Outreach Summit ehk rahvusvaheline lihatarbimise vähendamise strateegiatele suunatud konverents. Ka Nähtamatutel Loomadel oli suur rõõm konverentsil osaleda ja Eestit rahvusvahelisel tasandil esindada. Üritusel osalesid mitmed suuremad loomakaitseorganisatsioonid üle maailma nagu The Humane League, The Humane Society, Mercy for Animals, Open Wing Alliance, Albert Schweitzer Foundation ja paljud teised. Konverentsil astusid üles ka ProVegi kaasloojad - tuntud Ameerika psühholoog, aktivist ja karnismi teooria looja Dr. Melanie Joy ja tuntud kirjanik ja pragmaatik Tobias Leenaert.

Konverentsil osalejad

ProVegi näol on tegemist 2017. aastal loodud rahvusvahelise organisatsiooniga, mille eesmärgiks on tõsta inimeste teadlikkust taimsest toidust ja selle kasulikkusest nii meie tervisele kui ka planeedile. Nende kontseptsioonis on olulised 5 tegurit mille eest ProVeg seisab: tervis, loomade heaolu, keskkond, õiglus ja maitse ehk hea taimne toit. Selleks, et loomade heaks võimalikult palju ära teha, üritavad nad korraga käsitleda kõiki viite tegurit, mitte keskenduda ainult ühele. Seeläbi kaasavad nad võimalikult palju inimesi ja organisatsioone erinevatelt elualadelt. Tegu on kiiresti kasvava organisatsiooniga, mis soovib edasi laieneda võimalikult paljudesse riikidesse.

50by40 on ProVegi poolt loodud kampaania, mille eesmärgiks on aastaks 2040 vähendada lihatarbimist globaalselt 50% võrra. See aga tähendab individuaalseid eesmärke ja muutusi igas eraldiseisvas riigis, kuna igal riigil on erinev stardipositsioon - nii liha tarbimise, kui ka tootmise seisukohalt. Praegu saavad palju tähelepanu Põhja-Ameerika ja Euroopa, kus liha tarbimine inimese kohta on kõrgeim maailmas, kuid olulisemad murekohad on Hiina, Jaapan ja Lõuna-Ameerika, kus lihatarbimine järgevatel aastatel veelgi enam kasvab ning kus tervisliku taimse toidu eelistamine eriti oluline on. Kampaania eesmärk pole mitte ainult mõjutada ainult üksiktarbijaid vaid pöörata pilk institutsionaalsele tasandile, mille mõju lihatarbimise vähendamisele on võrreldamatult suurem. Institutsionaalsed muutused lihatarbimise vähendamiseks on kindlasti ka Nähtamatute Loomade eesmärgiks. Usume siiaralt, et üheskoos suudame läbi viia muutusi, mis on kasulikud nii meie tervisele, planeedile ja ennekõike loomade heaolule.

Taimne toit koolisööklates ja haiglates

Nagu eelpool mainitud, oli konverentsi fookuseks koostöö suurkorporatsioonide ja riiklike institutsioonidega. Läbi kolme päeva kõlasid positiivsed näited üle maailma riiklike institutsioonide paindlikkusest ja positiivsetest muutustest taimse toidu osakaalu suurendamisel. Näiteks Portugali Vegetarian Society oskusliku lobbitöö tulemusel võeti selle aasta alguses Portugalis vastu seadus, mis teeb taimse valiku olemasolu kõikides riigiasutuste sööklates kohustuslikuks. See tähendab, et igas Portugali kooli, haigla või muu riigiasutuse sööklas on hiljemalt selle aasta lõpuks olemas taimne valikuvariant. Brasiilia Vegetarian Society seisab aga selle eest, et Brasiilia Bahia osariigis pakutakse aastaks 2019 koolisööklates vaid taimset toitu. Paljudele riigiasutustele on taimsete alternatiivide peale üleminek atraktiivne just majanduslikust seisukohast. Nimelt on taimne proteiin kordi odavam kui loomne. Selleks, et muutusi reaalselt ellu viia, ei piisa aga vaid käskudest ja keeldudest. 50by40 konverentsil tuli ka juttu sellest, kui oluline on võimaldada ka teadmisi ja praktilisi koolitusi maitsva, tervisliku ja toitva taimse toidu valmistamise kohta. Näiteks The Humane Society USA programm Forward Food on tänaseks välja koolitanud üle 4000 toiduspetsialisti ja koka, kes oskavad taimse toitumise teadmisi nüüd ka igapäevatöös rakendada. Programm, mis alustas tööd ühes Ameerika ülikooli sööklas on vaevalt aastaga jõudnud kasvada rahvusvaheliseks ettevõtmiseks ja tänases tehakse koostööd ka USA suurkorporatsioonidega nagu Aramark ja Compass.

“If you want to go fast, go alone; if you want to go far, go together”

Konverentsi läbivaks sõnumiks oli kindlasti :“If you want to go fast, go alone; if you want to go far, go together” - ehk kokkuvõttes, koos jõuame me oma eesmärkide saavutamisel kaugemale. Konverentsile olid kokku kutsutud suurimad loomakaitse ja taimse toidu organisatsioonid üle terve maailma, eesmärgiga arendada omavahelist koostööd ja muuta 50by40 reaalsuseks. Kolme päeva jooksul kõlanud edulood inspireerisid ka Nähtamatuid Loomi ning meie Taimse Teisipäeva kampaaniat ning andsid palju mõtteid ka võimalike uute kampaaniate jaoks. Ühena kõige olulisematest asjadest hindame alati teadmisi, kuidas oma tööd veelgi effektiivsemalt teha ning kuidas veelgi enam loomi aidata. Kuid efektiivsusest hoolimata on oluline omavaheline koostöö, nii organisatsioonidevaheliselt kui ka korporatiivsel tasandil, mistõttu on ka meie edasistes plaanides veel enam koostööd nii kohalike firmade kui ka rahvusvaheliste organisatsioonidega.

Oleme äärmiselt õnnelikud, et Nähtamatud Loomad on osa nii suurest ülemaailmsest liikumisest ja loodame, et järgmisel konverentsil on meil häid näiteid tuua juba Eestist. Täname kõiki Nähtamatute Loomade toetajaid, et olete meiega! Ainult koos saame loomade heaks veel enamgi ära teha ja kiiremini loomasõbralikuma maailma poole liikuda.

Vaata Nähtamatute Loomade projektijuhi Cätlyni tervitust Berliini konverentsilt!

Hoia end kursis

Hoia end kursis meie organisatsiooni tegemistega ja liitu inimestega, kes hoolivad loomadest tööstusfarmides. Saadame infot umbes kord kuus.